Według nowego przeglądu i metaanalizy opublikowanego w kwietniu bieżącego roku w czasopiśmie naukowym "Maturitas", dorosłych z najniższymi stężeniami krążącej w organizmie 25-hydroksycholekalcyferolu (25OHD) cechuje najwyższe ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD).


"Ustalenia prezentowanej metaanalizy wzmacnia hipoteza, że może istnieć związek między niedoborem witaminy D i AMD, zwłaszcza w późnych stadiach choroby (p = 0,002)," podaje naukowiec ze Szpitala Uniwersyteckiego w Angers we Francji oraz jego współpracownicy. "Może się zatem zdarzyć, że korekta niedoboru witaminy D może poprawić rokowanie w AMD."


Naukowcy wykorzystali badania opublikowane do listopada 2015 roku w celu zidentyfikowania 11 prac (z 243), które spełniły kryteria włączenia do analizy. Kryteria obejmowały obserwacyjne i interwencyjne badania i wyniki w oparciu o dane na temat zdiagnozowania AMD (przynajmniej w jednym oku) i stężenie krążącej witaminy D.


Wśród badań, siedem było przekrojowych, jedno była serią opisu przypadków klinicznych, jedno był badaniem kliniczno-kontrolnym, jedno była retrospektywnym badaniem kohortowym, oraz jedno było badaniem kohortowym porównującym rodzeństwo. Grupy badawcze w poszczególnych pracach wahały się od 65 do 17,045 uczestników.


Metaanaliza z trzech badań, obejmujących 1126 uczestników ze zwyrodnieniem plamki żółtej i 8206 bez, wykazała, że w grupie ze zwyrodnienia plamki krążący poziom witaminy D był średnio o 15% (95% przedział ufności [CI], -41% do 11%) niższy niż w grupie bez zwyrodnienia plamki żółtej, ale ta różnica nie była istotna statystycznie (p = 0,272).


Osoby z najwyższym poziomem witaminy D cechowało niższe ryzyko rozwoju AMD (iloraz szans [OR], 0,83; 95% CI 0,71 - 0,97), a także około 2-krotnie niższe ryzyko rozwoju późnej postaci AMD (OR 0,47; 95% CI, 0,28 - 0,79) w porównaniu z tymi z grupy o najniższych stężeniach witaminy D.


Ponadto uczestnicy z poziomem witaminy D poniżej 50 nmol/l wykazywali dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju późnej postaci AMD (OR 2,18; 95% CI, 1,34 - 3,56) niż przy wyższych stężeniach. Jednak zależność okazała się mniej znacząca, gdy oceniono wszystkie przypadki AMD, niezależnie od stopnia zaawansowania (OR 1,26, 95% Cl 0,90 - 1,76).


Chociaż autorzy opowiadają się za możliwością, że niski poziom witaminy D może przyczynić się do AMD, stwierdzają, że niedobór witaminy D może nie w pełni wyjaśnić rozwój i nasilenie choroby. Ponadto, nie jest jasne, czy suplementacja witaminy D chroni przed rozwojem AMD.


Wskazują również, że nie istnieje obecnie żadna potwierdzona teoria, która może w pełni wyjaśnić związek między poziomem krążącej witaminy D i późnym stadium AMD. Niższy poziom witaminy D może również wynikać ze zwyrodnienia plamki żółtej.


"W tym scenariuszu podstawową nieprawidłowością byłoby upośledzone widzenie spowodowane AMD, a następnie powiązana z tym utrata autonomii funkcjonalnej, zmniejszenie spożycia produktów odżywczych i ekspozycji na światło słoneczne, co w efekcie może spowodować niedobór witaminy D", wyjaśniają autorzy. "Hipoteza ta, chociaż nie podważa pojedynczym badaniom tu omawianym, została jeszcze poparta faktem, że większość wskaźników prawdopodobieństwa stosowanych w badaniach zostało skorygowanych o wskaźnik masy ciała, ekspozycję na światło słoneczne czy rekreacyjną aktywność fizyczną."

Źródło: medscape