Naukowcy z Centrum Medycznego Southwestern University, analizując mikroflorę jelit 39 pacjentów z czerniakiem poddawanych immunoterapii odkryli, że osoby z pewnymi bakteriami w mikrobiomie jelitowym lepiej reagują na immunoterapię przeciwnowotworową.

- Nasze badania pokazują, że istnieją pewne dobre bakterie, których obecność jest potrzebna do optymalizacji skuteczności inhibitorów punktów kontrolnych. Te bakterie w jakiś sposób wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu są w stanie lepiej atakować komórki rakowe i zabijać je - powiedział dr Andrew Koh.

U pacjentów, którzy dobrze zareagowali na immunoterapię, wykryto 3 bakterie: Bacteroides thetaiotaomicron, Faecalibacterium prausnitzii i Holdemania filiformis. Wszystkie wchodzą w skład normalnej mikroflory jelitowej.

Naukowcy szukają teraz odpowiedzi na pytanie - w jaki sposób bakterie mogą wspomagać immunoterapeutyki?

- Zbadaliśmy metabolity u tych osób i odkryliśmy najsilniejszą korelację pomiędzy kwasem anakardowym, obecnym w orzechach nerkowca i mango, a korzystnymi bakteriami. (…) Chociaż te wstępne obserwacje nie ustanawiają trwałego związku przyczynowo-skutkowego między drobnoustrojami jelitowymi a skutecznością immunoterapii, możemy ostatecznie doprowadzić do powstania probiotyków, które będziemy podawać wraz z immunoterapią w celu zwiększenia jej skuteczności - powiedział dr Koh.


Źródło: eurekalert.org