Według nowego badania opublikowanego online w BMJ, zajście w ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie wydaje się zwiększać ryzyka wad wrodzonych. Badacze oszacowali, że wśród potomstwa kobiet, które używały tabletek przed ciążą i tych, które nigdy nie stosowały tego typu metod antykoncepcyjnych, występuje taki sam odsetek wad wrodzonych - około 25 niemowląt na 1000.


Chociaż doustne środki antykoncepcyjne są wysoce skuteczne w zapobieganiu ciąży, około 9% kobiet zachodzi w ciążę podczas pierwszego roku ich stosowania. Jest to spowodowane zapominaniem o konieczności przyjęcia codziennej dawki leku, bądź stosowaniem innych leków - między innymi antypadaczkowych, antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych czy terapii anty-HIV - co może osłabić działanie środków antykoncepcyjnych. Oprócz tego już w pierwszym roku stosowania część kobiet odstawia tabletki antykoncepcyjne, by zajść w ciążę.


Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali krajowy rejestr medyczny do zebrania danych z Danii z lat 1997-2011 na temat wszystkich żywych urodzeń, wad wrodzonych i schorzeń matek. Wśród ponad 880 000 urodzeń, 2,5% dzieci miało wady wrodzone, najczęściej rozszczep podniebienia i defekty kończyn górnych i dolnych.


Z badań wynikło, że na każde 1000 urodzeń przypadało 25,1 dzieci z wadami wrodzonymi, których matki nigdy nie stosowały doustnej antykoncepcji oraz 25 dzieci z wadami, których matki stosowały pigułki więcej niż 3 miesiące przed ciążą. Wskaźnik 24,9 dotyczył kobiet, które stosowały taką antykoncepcję w czasie trzech miesięcy od zajścia w ciążę, i 24,8 wśród matek, które stosowały pigułki zanim uświadomiły sobie, że są w ciąży.
Częstość występowania wad wrodzonych była taka sama wśród każdej z grup kobiet stosujących doustną antykoncepcję, nawet wtedy, gdy zsumowano ciąże zakończone urodzeniem martwego dziecka czy aborcją. Wyniki były również zgodne, gdy podzielono wady wrodzone na różne podgrupy, takie jak wady kończyn itp. Z badania wyłączono noworodki z wadami spowodowanymi znanymi przyczynami, takimi jak płodowy zespół alkoholowy (FAS) czy wady chromosomowe. Naukowcy określili również czynniki, które mogą zwiększać ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Są nimi wiek matki, status ekonomiczny, poziom wykształcenia, wywiad rodzinny w kierunku wad wrodzonych, palenie w ciąży, stosowanie leków na receptę czy hospitalizacje.


Dane wykazały także, że 68% kobiet stosowało antykoncepcję doustną zakończoną na dłużej niż 3 miesiące przed ciążą, 21% kobiet nigdy nie stosowało takiego leczenia, 8% zaprzestało przyjmowania tabletek w ciągu 3 miesięcy od ciąży, a 1% stosowało je po zajściu w ciążę.


Z badania wynika, że kobiety nie powinny unikać stosowania tabletek antykoncepcyjnych z obawy przed większym ryzykiem urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi.


Więcej na: medicinenet.com