Pewien złoty pająk z Tanzanii produkuje tak silne sieci, że rybacy używają ich do swoich połowów. Pajęczy jedwab jest bardziej odporny na rozdarcie niż nylon i czterokrotnie bardziej elastyczny niż stal. Jest również odporny na temperaturę do 250 °C, wyjątkowo wodoodporny i ma właściwości antybakteryjne. Te cechy sprawiają, że jest on również atrakcyjny z punktu widzenia badań biomedycznych. Wstępne badania przeprowadzone przez Christine Radtke, profesora chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej w szpitalu Meduni Vienna / Vienna, wykazały w modelu zwierzęcym, że nici mają ogromny potencjał naprawczy nerwów i tkanek.

Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na takie techniki w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, szczególnie w przypadku tak zwanych rozległych urazów nerwów o długości ponad 5 cm w obwodowym układzie nerwowym - na przykład po poważnym wypadku lub po resekcji guza. Oprócz ograniczonych przeszczepów nerwowych, lekarze mogli stosować jedynie przewody syntetyczne (wstawki przeszczepione) do ponownego połączenia przerwanych nerwów, aby włókna nerwowe mogły ponownie się zrosnąć. Jednak taka technika sprawdzała się dobrze na krótkich odcinkach, maksymalnie do 4 cm.

Naukowcy opracowali nową technikę mikrochirurgiczną polegającą wykonaniu prowadnika z jedwabnej pajęczyny w celu utworzenia podłużnej struktury prowadzącej. Włókna nerwowe wykorzystują włókna jedwabiu, aby rosnąć razem, by ponownie połączyć się z drugim końcem nerwu. Jedwab zapewnia komórkom dobrą przyczepność, wspomaga ruch komórek i sprzyja ich podziałom.

W modelu zwierzęcym ta technika skutecznie naprawiała uszkodzenie nerwu na odległość do 6 cm: włókna nerwowe odrosły w sposób funkcjonalny w ciągu 9 miesięcy. Jednocześnie struktura nici pajęczych, która jest substancją naturalną została całkowicie wchłonięta przez ciało. Jedwab pajęczyny nie wywołuje reakcji odrzucenia.

200 m pajęczego jedwabiu w max. 15 minut

Autorka badania ma obecnie 21 pająków - i ma nadzieję, że zwiększy tę liczbę do 50. Nici pająka są zbierane mechanicznie, pozwalając na uzyskanie do 200 m pajęczego jedwabiu w ciągu 15 minut. Średnio pająki są "dojone" raz w tygodniu. Ten proces nie szkodzi pająkowi, który otrzymuje dodatkowe porcję jedzenia. Do pokonania urazu nerwowego o długości 6 cm potrzeba kilkuset metrów jedwabiu.

Obecnie trwają prace nad certyfikatem jedwabiu pajęczego jako produkt medyczny. Jest to niezbędne do tego, aby można było go wykorzystać w badaniach klinicznych na ludziach. Jeśli tak się stanie istnieją również inne potencjalne zastosowania tego tworzywa: na przykład w ortopedii w przypadku urazów łąkotki lub więzadła lub jako potencjalny substytut skóry w głębokich oparzeniach skóry. Jest też możliwe, że pajęczy jedwab może być również stosowany w przyszłości w przypadku innych chorób neurologicznych, w których rolę odgrywa transplantacja komórek.

Źródło: innovationtoronto.com