U osób cierpiących na ciężką grypę zdarzają się czasem problemy z sercem zagrażające życiu, nawet jeśli ich serca były wcześniej zdrowe, ale przyczyny tego stanu rzeczy są słabo rozumiane.

Po raz pierwszy badania na myszach wykazały związek pomiędzy mutacją genetyczną, grypą i nieprawidłowościami w sercu, co do których naukowcy twierdzą, że pewnego dnia mogą poprawić opiekę nad pacjentami cierpiącymi na grypę.

Mutacje w genie zwanym IFITM3 zwiększają ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu grypy u ludzi. Gen jest odpowiedzialny za tworzenie białek krytycznych w najwcześniejszych stadiach ludzkiej reakcji immunologicznej, co powoduje powstanie obrony, która stwarza trudności dla wirusów próbujących najeżdżać komórki.

"Poprzez wyeliminowanie tego genu u myszy i zarażenie ich różnymi szczepami grypy, byliśmy w stanie wykazać, że brak tego genu zwiększa szanse na nieprawidłowości w pracy serca - zmniejszone tętno i nieregularne bicie serca - i śmierć", powiedział Yount. "Do tej pory nie było żadnego znanego związku pomiędzy tym genem a powikłaniami związanymi z grypą serca".

Yount, asystent profesora ds. infekcji mikrobiologicznej i odporności w stanie Ohio, od dawna interesował się genem IFITM3 i był ciekawy jego roli w przypadku ciężkiej grypy - w jaki sposób, w szczególności, może sprawić, że ludzie zachorują i czy jest to związane z problemami z sercem, szczególnie w tych, które nie miały wcześniejszej choroby sercowo-naczyniowej.

"Grypa może zaostrzyć podstawową chorobę serca, ale może również wpłynąć na serce ludzi, którzy są zdrowi, zazwyczaj w przypadkach, gdy ludzie są tak chorzy na grypę, że zostali hospitalizowani", powiedział Yount, który jest członkiem Centrum Ohio State's Comprehensive Cancer Center.

Około 8 procent mieszkańców USA choruje co roku na grypę, a dzieci i starsi dorośli są najbardziej bezbronni. W zależności od stopnia nasilenia wirusów grypy krążących w danym sezonie, każdego roku od 12 000 do 79 000 osób umrze z powodu komplikacji związanych z grypą, zgodnie z danymi z Centrów Zwalczania i Zapobiegania Chorób.

Chociaż naukowcy dokumentują związek między zgonami z powodu grypy a powikłaniami w sercu od pandemii grypy z 1918 r., która zabiła co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie, mechanika przyczyn, dla których grypa prowadzi do problemów z sercem, nie jest jasna.

"Wiele osób założyło, że systemowe zapalenie wywołane infekcją powoduje stres lub uszkodzenie serca, ale to nowe odkrycie sugeruje, że niektórzy ludzie mogą być genetycznie predysponowani do tych powikłań", powiedział Yount.

Poprzednie badania wykazały, że mutacje nie są rzadkością. Około 20 procent Chińczyków i około 4 procent ludzi europejskiego pochodzenia ma mutacje IFITM3, powiedział.

Zrozumienie podstawowych przyczyn zgonów z powodu grypy może prowadzić do terapii, które mogą uratować zagrożone osoby, powiedział Yount. Jego laboratorium pracuje obecnie nad testowaniem eksperymentalnych terapii na myszach.

Kiedy Yount i jego współpracownicy badali tkankę serca myszy zmodyfikowanych genetycznie, potwierdzili, że tkanka serca została zainfekowana wirusem grypy. Znaleźli również możliwe wyjaśnienie powiązań między genem, grypą i zaburzeniami pracy serca: zwłóknienie. Zwłóknienie to gromadzenie się kolagenu w tkankach. Kolagen odgrywa ważną rolę w łączeniu włókien mięśniowych, ale zbyt wiele może być problemem.

Zbyt duża ilość tego kolagenu może powodować "wyboje na drodze", które mogłyby zakłócić przepływ prądu w sercu - co mogłoby tłumaczyć nierównomierny rytm serca, który widzieliśmy w tym eksperymencie", powiedział Yount.

Badanie wykazało również różne stopnie zaburzeń rytmu serca związanych z grypą, w zależności od zjadliwości szczepu grypy. Najbardziej szkodliwa grypa, którą testowali, doprowadziła do bardzo nierównomiernego rytmu serca, trwałego uszkodzenia serca i większego ryzyka śmierci. Umiarkowana odmiana grypy spowodowała odwracalne, przejściowe zaburzenia rytmu serca. Kiedy myszy cierpiące na niedobór genów otrzymywały najsłabsze z trzech szczepów grypy w badaniu, nie stwierdzono nieprawidłowości w pracy serca.

"To ekscytujące, że mamy teraz model, który pomoże nam odpowiedzieć na więcej pytań o to, dlaczego grypa powoduje problemy z sercem i przetestować leki, które mogą pomóc ludziom", powiedział Yount. "Na razie nie ma leczenia, które skupiałoby się na powikłaniach sercowych wywołanych grypą".

Źródło: sciencedaily.com