Stosowanie metforminy jest związane z lepszymi wynikami leczenia u pacjentów z cukrzycą po zawale mięśnia sercowego. Dodatkowo udowodniono w badaniach na zwierzętach, że metformina pozwala zachować lepszą funkcję lewej komory. Czy podawanie metforminy poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego u pacjentów po zawale, ale bez cukrzycy?

Celem badania, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma JAMA było oszacowanie wpływu metforminy na zachowanie funkcji lewej komory u pacjentów bez cukrzycy z zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI).


Badanie o charakterze podwójnie ślepej próby z randomizacją przeprowadzono na grupie 380 pacjentów poddanych pierwotnej przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) ze STEMI w University Medical Center Groningen, w Holandii, w dniach między 1 stycznia 2011 a 26 maja 2013. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy, w której otrzymywali  metforminę (500 mg ) (n = 191 ) lub placebo (n = 189 ) dwa razy dziennie przez 4 miesiące.

Miarą skuteczności interwencji  była frakcja wyrzutowa lewej komory (LVEF), mierzona po 4 miesiącach, oceniana za pomocą rezonansu magnetycznego. Dodatkowo wpływ stosowania metforminy na funkcję mięśnia sercowego oceniano przy pomocy NT- proBNP. Częstość występowania poważnych zdarzeń sercowych, takich jak zgon, ponowny zawał lub konieczność rewaskularyzacji zmian chorobowych odnotowywano w okresie do 4 miesięcy.


Po 4 miesiącach żaden z pacjentów nie wypadł z obserwacji z żadnej z grup, nie odnotowano też zgonów. Średnia wartość LVEF wynosiła 53,1 proc. (95 proc. CI: 51,6 proc. - 54,6 proc.) w grupie leczonej metforminą, oraz 54,8 proc. (95 proc. CI : 53,5 proc. - 56,1 proc.) (p =0,10) w grupie placebo. Stężenie NT-proBNP wynosiło 167 ng /l u pacjentów z grupy interwencji i 167 ng /l w grupie placebo (P = 0,66). Poważne zdarzenia sercowe obserwowano u 6 chorych (3,1 proc.) w grupie metforminy oraz u 2 chorych (1,1 proc.) w grupie placebo. Stężenia kreatyniny i glikowanej hemoglobiny nie różniły się istotnie pomiędzy grupami. Nie obserwowano przypadku kwasicy mleczanowej.


Wśród pacjentów bez cukrzycy ze STEMI, poddawanych pierwotnej PCI stosowanie metforminy, w porównaniu z placebo nie spowodowało poprawy LVEF po 4 miesiącach leczenia. Obecne ustalenia nie potwierdzają, korzyści stosowania metforminy w wyżej opisanych przypadkach.

 

 

Piotr Krawczyk. [Opublikowano dnia: 2014-04-28]. Metformina po zawale, a frakcja wyrzutowa u chorych bez cukrzycy. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/33932 [Pobrano dnia: 2014-05-05].