Dzięki decyzji Komisji Europejskiej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze zostanie zaopatrzone w niezbędny sprzęt warty 20 mln zł, a do szpitala w Gorzowie trafi 10 mln zł na robota wykorzystywanego w zabiegach chirurgicznych - poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

Komisja Europejska dała wstępną zgodę na przeniesienie 30 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do obszaru zdrowia.

- Na taką wiadomość czekaliśmy! Dzięki tej decyzji Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostanie zaopatrzone w sprzęt warty 20 mln zł konieczny do ochrony życia i zdrowia Lubuszan w związku z kryzysem zdrowotnym spowodowanym pandemią koronawirusa. Z kolei do szpitala w Gorzowie trafi robot chirurgiczny da Vinci. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, którego do tej pory nie ma w żadnym szpitalu w naszym regionie - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. To oznacza długofalowe korzyści dla poprawy jakości oraz dostępu do wysoce specjalistycznych usług zdrowotnych mieszkańców regionu.

Dzięki staraniom Zarządu Województwa Lubuskiego i przychylnej decyzji KE wyposażony w specjalistyczny sprzęt zostanie m.in. specjalistyczny Kliniczny Oddział Pediatrii wraz z pododdziałem izolacyjnym/zakaźnym, którego do tej pory w województwie nie było.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

10 mln zł zasili Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., gdzie zostanie wdrożony projekt w zakresie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych. Jest to inwestycja wysoce innowacyjna, której nie świadczył dotychczas żaden szpital w regionie.

Projekt polega na udostępnianiu nowoczesnych i innowacyjnych technik medycznych w obrębie chirurgii onkologicznej.

Wdrożenie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych podniesie jakość i zwiększy dostępność do wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Ponadto robot może być wykorzystywany również w zakresie urologii, chirurgii ogólnej, proktologii, kardiochirurgii, transplantologii, chirurgii naczyniowej ginekologii, laryngologii oraz chirurgii kolonoktalnej.

Wartością dodaną wdrożenia projektu będzie utworzenie w województwie lubuskim swoistego centrum kompetencyjnego pod silnie rozwijające się medyczne technologie przyszłości. Obecnie na terenie UE znajduje się około 900 robotów da Vinci z czego w Polsce jedynie około 10. Dla porównania w USA uruchomiono już 4000 takich urządzeń.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego