Specjaliści z Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie nawiązali współpracę z Uniwersytetem Florydy w Gainesville. Jej efektem mają być nowoczesne terapie genowe stosowane w rzadkich chorobach oczu, które będą mogły być prowadzone w lubelskiej klinice.

Lekarze są na wstępnym etapie rozmów i nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy odbędą się pierwsze zabiegi. Jednak specjaliści już zapowiadają, że będzie to przełom dla pacjentów, gdyż w naszym kraju do tej pory nikt nie oferował takiego leczenia. Chodzi o terapie genowe w leczeniu rzadkich chorób oczu związanych ze zwyrodnieniem siatkówki i neuropatią nerwu wzrokowego.

Amerykanie już stosują u siebie te nowoczesne terapie, a ich efekty są bardzo obiecujące. Lubelscy okuliści liczą, że z takiej możliwości już niedługo będę mogli skorzystać również polscy pacjenci, u których inne metody leczenia zawodzą. Lubelski szpital intensywnie przygotowuje się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 jako jedyna z polskich szpitali okulistycznych znalazła się w Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych. Od siedmiu lat działa tutaj Ponadregionalne Centrum Terapii Urazów Oka, gdzie operowane są najtrudniejsze przypadki ciężkich uszkodzeń narządów wzroku m.in. na skutek urazów. Leczone są tu także rzadkie choroby oczu u dzieci i dorosłych. Wkrótce powstanie tu również filia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych.