Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie zrealizuje projekt o wartości 83 mln zł zakładający utworzenie nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego. Unia Europejska dołoży do inwestycji blisko 65 mln zł. Podczas środowego briefingu Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski podpisał umowę z dyrektorem szpitala Piotrem Matejem oraz wykonawcą inwestycji, firmą Strabag, którą reprezentowali Monika Szczygieł-Gołębiowska i Rafał Dworakowski.

- Jednym z priorytetów Zarządu Województwa Lubelskiego jest sprawna i efektywna ochrona zdrowia. To także poprawa warunków leczenia pacjentów i ich hospitalizacji, a także podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych. Realizacja projektu pn. Utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, zakładającego budowę odrębnego budynku (tzw. budynku R) skomunikowanego z pozostałą częścią placówki, pozwoli na leczenie pacjentów w nowoczesnych i przyjaznych warunkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego - podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- W pięciokondygnacyjnym obiekcie (w tym dwa piętra podziemne) znajdzie się przede wszystkim blok operacyjny, w skład którego wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedna sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej. Będzie tu także Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii obejmujący 18 łóżek usytuowanych w zespołach 2- i 4-łóżkowych oraz Centralna Sterylizatornia z bezpośrednią komunikacją z nowym blokiem operacyjnym - podkreślał dyrektor szpitala Piotr Matej.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, dzięki inwestycji pacjentom zostaną udostępnione nowe stanowiska respiratorowe oraz zostaną wdrożone właściwe procedury medyczne w Oddziale Intensywnej Terapii skierowane do pacjentów po przebytym COVID-19, którzy do tej pory odczuwają jego skutki. Możliwe będzie także leczenie pacjentów przebywających na innych oddziałach w bezpiecznych i nowoczesnych warunkach. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to IV kwartał 2023 roku.

Projekt zostanie zrealizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 z zakresu Infrastruktury ochrony zdrowia.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego