Zakończył się pierwszy etap pilotażowego projektu świadczenia usług telemedycznych w trzech podlubelskich miejscowościach. Badania okulistyczne odbyły się w parafii, urzędzie gminy i ośrodku zdrowia.

Na początku listopada w Konopnicy, Niemcach i Jakubowicach odbyły się badania z zastosowaniem telemedycyny i sztucznej inteligencji. Akcja była skierowana do chorych na cukrzycę, dla których powikłania związane z tą chorobą są dużym obciążeniem.

Badania pacjentów z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik nadzorował prof. Marco Zarbin wspólnie z Kliniką Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie i jej kierownikiem, prof. Robertem Rejdakiem.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Profesor Marco Zarbin z New Jersey Medical School jest współtwórcą systemów telemedycznych w USA oraz najbardziej doświadczonym praktykiem w tym zakresie, specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób siatkówki.

Organizatorzy akcji poinformowali na łamach Kuriera Lubelskiego, że w ciągu trzech dni przebadano 150 osób. U niemal co trzeciej z nich wykryto chorobę wzroku.


Źródło: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie | Kurier Lubelski | Nasz Dziennik