Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja Wstańmy Razem „Aktywna Rehabilitacja” w imieniu pacjentów chorujących na cukrzycę po raz kolejny proszą Ministra Zdrowia o dostęp do nowoczesnej, skutecznej i refundowanej w wielu krajach Europy terapii.

Leki z grupy GLP-1 w przypadku pacjentów cierpiących na sercowo-naczyniowe powikłania cukrzycy są lekiem ratującym życie. Apel jest reakcją na lipcową listę leków refundowanych, na której po raz kolejny pominięto pacjentów zmagających się z cukrzycą.

Organizacje pacjentów podkreślają, że opieka diabetologiczna osób z cukrzycą typu 2 wymaga natychmiastowych zmian, ponieważ każdego dnia pacjenci umierają z powodu dramatycznych powikłań.

„Ostatnie 8 lat zaniedbań w zakresie opieki diabetologicznej doprowadziły do sytuacji, w której osoby z cukrzycą tracą wzrok z powodu rozwijającej się retinopatii, stopy z powodu powikłań stopy cukrzycowej i umierają z powodu zawałów i udarów, jako że powikłania sercowo-naczyniowe są najczęstszymi wśród osób z cukrzycą typu 2” - napisali pacjenci.

Diabetycy zwracają uwagę, iż Polska jest jednym z ostatnich trzech krajów Unii Europejskiej, gdzie analogi GLP-1 - zalecaną terapią zgodnie ze standardami terapeutycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego - nie są refundowane.

„A przecież są to jedyne leki, które osiągają cztery cele leczenia cukrzycy typu 2 określone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: kontrolę glikemii, gospodarki lipidowej, ciśnienia tętniczego i masy ciała. Udostępnienie leków wąskiej grupue pacjentów o BMI≥35 i HbA1c powyżej 8% refundacji warunkowej pozwoliłoby znacznie ograniczyć koszty wprowadzenia terapii dla tych pacjentów, które według wyliczeń ekspertów zamknęłyby się w 48 mln zł rocznie nawet bez ograniczenia związanego z wprowadzaniem kryterium oceny skuteczności” - czytamy w liście

Organizacje zwróciły się do Konstantego Radziwiłła z prośbą o spotkanie, w celu „omówienia sytuacji pacjentów chorych na cukrzycę oraz wspólnego zastanowienia się nad rozwiązaniami systemowymi, które mogą nie tylko poprawić komfort życia pacjentów, ale przede wszystkim ratują im życie”.


Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków