Opioidowe leki przeciwbólowe działają poprzez wiązanie się z receptorami w mózgu i zmniejszenie odczuwania bólu. Ale jednocześnie leki te mogą dawać uczucie euforii oraz powodować zależność fizyczną. Naukowcy postanowili zbadać ile zgonów powoduje stosowanie tych leków. Okazało się, ze liczba ta przewyższa ilość zgonów spowodowanych przez łącznie heroinę i kokainę.

Badanie przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu McGill w Kanadzie i obejmowało ono użycie opioidowych leków przeciwbólowych w latach 1999-2013 w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie tj. państwach, w których występuje najwyższy na świecie wskaźnik spożycia tych leków na osobę.

Okazało się, że tylko w USA w 2010r. leki te mogły być przyczyną 16 000 zgonów, a używało ich ponad 12mln Amerykanów. Do około połowy zgonów spowodowanych opioidami mogło przyczynić się stosowanie innych środków tak jak benzodiazepin, kokainy, heroiny jak również alkoholu.

Wśród głównych czynników wpływających na śmiertelność spowodowaną opioidami wymieniono:

  • Zwiększone przepisywanie i sprzedaż tych leków
  • Wzrost stosowania silnych leków, o przedłużonym czasie działania (np. oksykodonu, metadonu)
  • Stosowanie opioidów łącznie z innymi lekami i alkoholem
  • Czynniki społeczne i demograficzne


[Medical News Today]

******
Warto zaznaczyć, że dane w artykule dotyczą Kanady i USA. W Polsce użycie metadonu na osobę w 2010r było ponad 50 razy mniejsze niż w USA, a oksykodonu ponad 800 razy (!) mniejsze.  Polecam ciekawe zastawienie: http://ppsg-production.heroku.com/