Zawarcie porozumienia intencyjnego o współpracy dotyczącej zatrudniania lekarzy ukraińskich w warmińsko-mazurskich szpitalach było jednym z punktów odbywającego się w Olsztynie Konwentu Powiatów - poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Projekt współpracy partnerskiej w zakresie pozyskania fachowych kadr lekarskich i pielęgniarskich dla szpitali w regionie zainicjowany został przez Marka Skarzyńskiego, prezesa Związku Pracodawców Szpitali Warmii i Mazur. Jak wynika z danych ankietowych zebranych przez związek, na Warmii i Mazurach brakuje lekarzy specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Najczęściej wakaty występują na stanowiskach lekarzy pediatrów, neonatologów, internistów, anestezjologów i radiologów. Jednak problem dotyczy też innych specjalizacji.

- Sytuacja jest mniej odczuwalna w dużych ośrodkach jak Olsztyn czy Elbląg, bo są to miejsca chętnie wybierane przez lekarzy na kontynuowanie kariery zawodowej. Znacznie bardziej braki kadrowe widać w szpitalach powiatowych i takie sygnały otrzymujemy cały czas – powiedział prezes Marek Skarzyński.

Zdanie to potwierdzają również starostowie. - Mamy problem z zapewnieniem pełnej opieki na dyżurach. Lekarzy jest po prostu zdecydowanie za mało – informuje starosta olecki Marian Świerszcz.

Stąd właśnie pomysł na poszukiwanie personelu poza granicami Polski i próba podjęcia współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie transferu lekarzy z Ukrainy do szpitali na Warmii i Mazurach. Do tej pory przedstawiciele Fundacji Misja Medyczna i Związku Pracodawców Szpitali Warmii i Mazur odbyli kilka spotkań roboczych, aby rozpoznać potrzeby i oczekiwania obu stron w tym zakresie.

Jak zapewnił Igor Werecki, prezes ukraińskiej Fundacji Misja Medyczna, lekarze ze wschodu są zainteresowani taką formą współpracy. Realizowany projekt, oprócz transferu lekarzy ukraińskich do Polski, zakłada również obustronną wymianę doświadczeń i wizyty polskich lekarzy w placówkach medycznych na Ukrainie.


Źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki