Naczelna Rada Lekarska nie jest zachwycona pomysłem uruchomienia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym studiów podyplomowych na kierunku: homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji.


Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, apeluje o wycofanie się z pomysłu uruchomienia studiów dotyczących homeopatii i wysyła specjalną korespondencję do władz śląskiej uczelni oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. W liście do ministerstwa argumentuje:


„Aktualna wiedza medyczna nie jest w stanie potwierdzić terapeutycznej skuteczności stosowania homeopatii. Powyższe oznacza, że na uczelni kształcącej lekarzy i lekarzy dentystów nauczać się będzie stosowania metod leczenia o niepotwierdzonej skuteczności. Podkreślenia wymaga przy tym, że obowiązujące lekarzy i lekarzy dentystów przepisy art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej nie pozwalają na stosowanie metod niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną, bezwartościowych lub o niepotwierdzonej skuteczności.

Nauczanie na renomowanej wyższej uczelni medycznej o metodach postępowania leczniczego, które nie posiadają naukowo potwierdzonej skuteczności jest w mojej ocenie działaniem na szkodę nie tyko potencjalnych słuchaczy takich studiów, ale także na rzecz wizerunku szkolnictwa wyższego w ogóle."


Prezes NRL chce również, by szefowa resortu wnikliwie zbadała sprawę nowo utworzonego kierunku studiów.


W liście do prof. dr. hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego – rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Maciej Hamankiewicz nie kryje słów krytyki. W ocenie szefa samorządu lekarskiego uruchomienie kierunku obniża prestiż uczelni, a zwolennikom homeopatii. Jednocześnie szef samorządu apeluje o zaniechanie pomysłu uruchomienia kierunku lub w przypadku utrzymania decyzji - prezentowanie w trakcie wykładów informacji o braku jest wiarygodnych badań, prowadzonych w oparciu o zasady Evidence Based Medicine, potwierdzających skuteczność stosowania homeopatii, informowaniu o obowiązkach lekarza i lekarza dentysty – wynikającym z art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz uzyskaniu świadomej zgody pacjenta przed podjęciem leczenia – co w przypadku stosowania homeopatii powinno oznaczać poinformowanie pacjenta o tym, że proponowane postępowanie nie ma potwierdzonej naukowo skuteczności terapeutycznej.


"Mam nadzieję, że otwarcie studiów podyplomowych z homeopatii nie będzie stanowiło przyczynku do otwierania kolejnych studiów podyplomowych np. z zakresu urynoterapii, irydologii lub innych podobnych nienaukowych dziedzin działalności uzdrowicielskiej”- podkreśla MAciej Hamankiewicz.

 

Źródło: www.pulsmedycyny.pl