„Weź dawkę” - pod tą nazwą kryje się praktyczna, bezpłatna aplikacja, która może znacząco ułatwić codzienną kurację. Przyda się zwłaszcza tym pacjentom, którzy zapominają o systematycznym przyjmowaniu leków i stosują wiele specyfików. Opisywana aplikacja to elektroniczny kalendarzyk kuracji, co najważniejsze - wyposażony w cenną funkcję, jaką jest przypominanie o zażyciu kolejnej dawki leku.
Obsługa aplikacji jest bardzo prosta - wystarczy kilka kliknięć, aby ustawić odpowiedni alert. Pierwszy krok to utworzenie listy leków. Pomoże w tym intuicyjna wyszukiwarka - po wpisaniu pierwszych liter nazwy preparatu system domyślnie podstawi najbardziej trafne wyniki. Aplikacja posiada dostęp do Bazy Leków LekSeek Polska, dzięki temu można wyszukać w niej każdy produkt dostępny w sprzedaży. Do listy można również dodać leki recepturowe, przygotowane według zaleceń lekarza.
Kolejny krok to uzupełnienie kalendarza kuracji. Tu również można skorzystać z automatycznych podpowiedzi - wystarczy kliknąć w jedną z opcji do wyboru (ustawienie daty, dnia, godziny, itp.). W ten sposób powstanie dokładna „rozpiska” dotycząca każdego leku, określająca wielkość dawki, czas trwania kuracji i jej częstotliwość. Dodatkową opcją jest wskazanie sposobu przyjmowania leku w stosunku do posiłków.
Równie prosta, jak wprowadzenie powyższych danych, jest także ich zmiana - można to zrobić w każdej chwili. Aplikacja pozwala ponadto na dodawanie indywidualnych notatek na temat każdego leku. W ten sposób można zapisać obserwacje związane z przebiegiem terapii czy reakcją na lek.
Warto dodać, że korzystanie z aplikacji ułatwiają nie tylko przydatne funkcjonalności, ale także podział na moduły. Po kliknięciu w wybrany moduł („Bieżące dawki”, „Moje dawkowania”, „Moje leki”) możliwe jest zarówno przeglądanie ustawień, jak i ich zmiana.
Komentarze
[ z 2]
Aplikacja przypominająca o konieczności wzięcia leku jest bardzo przydatną opcją szczególnie dla tych pacjentów, którzy mają tendencję do zapominania o kolejnych dawkach. Pomocny jest fakt, że jest połączona z bazą leków dzięki czemu łatwo wyszukać konkretny preparat. Widać, że i tu masz smartfon może być przydatny. Mamy wiele aplikacji przypominających o spotkaniach, pomagających śledzić zalecenia dietetyczne czy monitorować cykl. Nie szkodzi również mieć w telefonie taką, która zapamięta zalecenia lekarza. Niektórzy mają przepisanych więcej leków i mogą się pogubić, a tak wybiora kilka preparatów i o konieczności wzięcia każdego zostaną poinformowani przy pomocy alarmu.
Jestem bardzo na tak. W powyższym komentarzu z grubsza wszystko zostało ujęte. Zgadzam się z panią Lilią. Mogę nawet iść dalej i powiedzieć, że aplikacja nie przyczyni się tylko do bardziej regularnego brania leków przez pacjentów. Poprawi również bezpieczeństwo farmakoterapii. Często się zdarza, że pacjenci pomijają tabletki i potem biorą dwie lub, nie daj Boże, kilka na raz,co skutkuje przedawkowaniem. Oczywiście częstą praktyką wśród chorych jest zażywanie wszystkich leków razem nie patrząc na możliwe interakcje. Nie dziwię się temu skoro na przykład osoba starsza nie zapamięta wszystkich zaleceń lekarza. W dodatku często chodzi do kilku i nie jest w stanie poprawnie rozplanować sobie farmakoterapii. Powinna zapytać o to swojego lekarza pierwszego kontaktu jednak nie wszyscy to robią lub nie wiedzą, że jest to konieczne. Trudno zapamiętać wszelkie godziny i ilości tabletek, a tak nawet już po samym wyjściu z gabinetu można wprowadzić odpowiednie dane. Na koniec uzyskamy cały plan dnia jeśli chodzi o zażywanie leków. Ważne są również niezgodności preparatów farmaceutycznych z pożywieniem. Sama często tłumaczę pacjentom dlaczego niektórych tabletek nie zażywamy tuż przed posiłkiem lub o innych porach. Sądzę,że lepiej powiedzieć dlaczego i tym samym pacjent lepiej zapamięta, że nie może tego robić niż zwyczajnie mu zabronić l. Aplikacja z pewnością wyeliminuje wiele problemów dotyczących pogorszonego wchłaniania lub w przypadku niektórych antybiotyków zwiększonego wchłaniania co skutkuje zwiększeniem skutków niepożądanych.