Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, i jego uczniowie opracowali nowy podręcznik kardiochirurgii dziecięcej.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala Katarzyna Pokorna-Hryniszyn to pozycja niezwykle wyczekiwana, gdyż ostatni podręcznik z tego zakresu ukazał się 17 lat temu.

Praca nad podręcznikiem trwała dwa lata, ostatnie uaktualnienia zostały naniesione w połowie listopada 2020 r. Jego autorzy mają nadzieję, że dzięki tej pozycji wiedza kardiochirurgiczna będzie szeroko dostępna nie tylko dla studentów medycyny, ale też wytłumaczy wiele zagadnień rodzicom dzieci z problemami kardiologicznymi, którzy szukają rzetelnych informacji przekazanych w jasny sposób.

"Jest to książka o tyle niezwykła, że nikt wcześniej nie napisał topograficznej anatomii serca dla kardiochirurgów. Nikt w Polsce, ani przed wojną, ani po, nie spisał tej wiedzy. Podręcznik zawiera też opisy nowych technik operacyjnych" – podkreślił prof. Janusz Skalski. "Jest to nasza misja szkoleniowa, którą wypełniamy. Krakowska szkoła kardiochirurgii powstała dzięki współpracy polsko-amerykańskiej, czujemy się zobowiązani, aby przekazywać tę wiedzę dalej" – dodał.

Wśród autorów poszczególnych rozdziałów podręcznika są także obcokrajowcy: prof. Michael Hubler – wybitny kardiochirurg z Zurichu i kardiopatolog i twórca stosowanej na całym świecie klasyfikacji wad wrodzonych serca prof. Richard van Praagh.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak powiedział PAP prof. Janusz Skalski, wyjątkowość tego podręcznika polega także na tym, że został on wydany w języku polskim, podczas gdy takie publikacje ukazują się na świecie po angielsku, niemiecku i francusku.

"Możemy przygotowywać polskich kardiochirurgów, opierając się na bardzo nowoczesnym, aktualizowanym jeszcze w listopadzie tego roku podręczniku" – podkreślił prof. Skalski. Książka jest przeznaczona dla kardiochirurgów, kardiologów dziecięcych, anestezjologów, neurochirurgów i chirurgów dziecięcych.

W podręczniku omówiono m.in. takie problemy kliniczne, jak: leczenie zaburzeń krzepliwości, powikłania infekcyjne, wady genetyczne skojarzone z wadą serca, zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS), mechaniczne wspomaganie krążenia u dzieci i przeszczepy serca u dzieci. Osobna część jest poświęcona kardiochirurgii wad wrodzonych serca.

Książka ukazała się nakładem PZWL – Wydawnictwo Lekarskie pod redakcją profesorów Janusza Skalskiego, Jacka Kołcza i Tomasza Mroczka.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl