Pierwsi pojedynczy pacjenci zostali zapisani na rehabilitację pocovidową, uruchomioną przez Zakład Fizjoterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu. Ta oferta to odpowiedź placówki na rosnącą liczbę małych pacjentów z powikłaniami po COVID-19.

Rehabilitację pocovidową uruchomił w tym tygodniu Zakład Fizjoterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USDK).

Kierownik tego zakładu Wiesław Krysa powiedział PAP, że pierwsi pojedynczy pacjenci zostali już zapisani przez rodziców. Jak podkreślił Krysa, rehabilitacja pocovidowa dla dzieci będzie tak długo dostępna, jak będzie potrzeba.

"Jesteśmy otwarci, zapraszamy. Mamy bazę, sprzęt, warunki" - zaznaczył.

Zakład Fizjoterapii USDK uruchomił rehabilitację pocovidową dla najmłodszych w związku z rosnącą liczbą dzieci z powikłaniami po tej chorobie. "Widząc, co się dzieje, mając sygnały z innych placówek medycznych, w tym z oddziału zakaźnego szpitala Żeromskiego, rozpoczęliśmy realizację programu" - powiedział kierownik.

Najczęstsze powikłania po przejściu covid u dzieci to duszności, zaburzenia koordynacji ruchowej, szybkie męczenie się, brak skupienia.

Rehabilitacja jest dostosowana do wieku i stanu dziecka. Świadczenie jest realizowane na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W dalszej kolejności wymagane są: wizyta fizjoterapeutyczna wstępna, wizyty terapeutyczne (częstotliwość ustalana indywidualnie, jednak nie więcej, niż trzy razy w tygodniu, przez sześć tygodni), a także wizyta fizjoterapeutyczna końcowa, po sześciu tygodniach od wizyty wstępnej.

W trakcie trwania programu uczestnik nie może korzystać z innych świadczeń rehabilitacyjnych.

Zakłada Fizjoterapii USDK każdego dnia rehabilituje ok. 120-130 dzieci (jeśli każdy pacjent zgłosi się na zajęcia) w oddziałach szpitala i w poradni rehabilitacyjnej. W lecznicy pracuje 20 fizjoterapeutów.(PAP)


Źródło: PAP