Szpital Uniwersytecki w Krakowie ponownie uruchamia – po przerwie spowodowanej pandemią covid-19 – kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi. W ostatnim czasie wykonano pierwsze w Nowej Siedzibie operacje, podczas których Pacjentkom usunięto w całości zmiany chorobowe.

Zabiegi przeprowadzono pod kierunkiem prof. Hans-Rudolfa Tinneberga, jednego ze światowych pionierów ginekologii małoinwazyjnej, a na sali operacyjnej towarzyszył mu zespół specjalistów z Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.

- Pacjentki trafiły do nas z różnymi objawami: przewlekłymi bólami brzucha, problemami z zajściem w ciążę, a nawet z podejrzeniem raka jajnika. W efekcie przeprowadzonej skrupulatnej i rozszerzonej diagnostyki u części z nich stwierdzono obecność zmian o charakterze endometriozy obejmującej ściany jelit czy podotrzewnowo położonych struktur nerwowych, stąd w tych przypadkach mówimy o endometriozie głęboko naciekającej – tłumaczy dr hab. Paweł Basta. – Ponieważ nie znamy przyczyn występowania tej choroby, nie mamy leków działających przyczynowo, a zatem nie możemy zastosować w pełni efektywnego leczenia farmakologicznego. Jedyną skuteczną i pozwalająca na trwałe wyleczenie metodą, jest radykalna resekcja czyli całkowite usunięcie zmiany – dodaje.

Takie zabiegi są sporadycznie wykonywane w Polsce ze względu na stopień skomplikowania samej procedury oraz wysokie koszty jej przeprowadzenia. Tymczasem występowanie endometriozy szacuje się na około 15% wśród kobiet będących w wieku reprodukcyjnym, w tym przypadki endometriozy głęboko naciekającej stanowią około 2-3 % kobiet, w tym często bardzo młodych. Choroba ta wiąże się z silnym bólem, a także problemami z płodnością i zajściem w ciążę. Często uniemożliwia normalne funkcjonowanie i izoluje Pacjentki ze społeczeństwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Szpital Uniwersytecki inicjuje działalność punktu diagnostyki i leczenia kobiet z endometriozą za pomocą metod małoinwazyjnych.

- Konsultujemy nasze przypadki z najlepszymi specjalistami ze świata, by później móc jak najlepiej pomagać naszym chorym. Prowadzenie takiej działalności to jednak kwestia nabrania wprawy przez nas samych. Trzeba stworzyć algorytmy postepowania diagnostycznego - musimy nauczyć się badać i diagnozować pod kątem tej specyficznej choroby – mówi dr hab. Paweł Basta. – Profesor Tinnenberg pokazuje nam jak radykalnie usuwać wszelkie zmiany, stosując bardzo skomplikowaną, a jednocześnie małoinwazyjną technikę. Wszelkie nacięcia są minimalnej wielkości, technika operacyjna, przy pełnej radykalności resekcji ma na celu przede wszystkim oszczędzić funkcje jelit, a sam preparat jest usuwany przez naturalne otwory ciała (tak zwana technika Natural Orifice Surgery, czyli N.O.S.). To pozwala uzyskać znaczącą poprawę komfortu życia tych Pacjentek – wyjaśnia.

Ośrodek leczenia endometriozy zrzesza specjalistów zarówno z zakresu diagnostyki, leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie