Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie rozpoczyna realizację projektu, którego celem jest zidentyfikowanie grupy dzieci i nastolatków z genetycznie uwarunkowaną otyłością olbrzymią.

W projekcie sfinansowanym za niemal 2 mln zł przez Narodowe Centrum Nauki, biorą udział ośrodki w Zabrzu (Śląski Uniwersytet Medyczny), Krakowie (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego), Rzeszowie (Wydział Medyczny Uniwersytety Medycznego) i Szczecinie (Pomorski Uniwersytet Medyczny). Partnerami są wybitni specjaliści z Niemiec, od lat zajmujący się tym narastającym problemem.

Wieloośrodkowy projekt finansowany pod nazwą: „Częstość występowania otyłości monogenowej wśród polskich dzieci i młodzieży z otyłością olbrzymią – Polsko-Niemieckie badanie kliniczne i genetyczne” ma na celu opracowanie bazy polskich dzieci i młodzieży z otyłością olbrzymią, ich scharakteryzowanie kliniczne, biochemiczne i hormonalne, jak również przeprowadzenie u tej grupy badań genetycznych, by ocenić częstość występowania otyłości o podłożu genetycznym.

„W projekcie, zaplanowanym na 3 lata, chcielibyśmy zidentyfikować pół tysiąca pacjentów w wieku od roku do 18 lat. U części z nich mamy nadzieję znaleźć mutację odpowiedzialną za powstanie otyłości. U niektórych z tych dzieci w procesie leczenia mogą być wdrożone, nie tylko dieta i zmiana stylu życia, ale również postępowanie specyficzne dla danej mutacji poprzez zastosowanie istniejących skutecznych leków” - poinformował szpital.

Pacjenci będą rekrutowani z poradni i oddziałów w czterech ośrodkach Endokrynologii Dziecięcej (Katowice/Zabrze, Kraków, Rzeszów, Szczecin).


Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie