Lekarz, który zostanie zakwalifikowany do rezydentury, nie będzie mógł ubiegać się o nią ponownie. Zmiana przepisów ma na celu ukrócenie nadużyć popełnianych przez lekarzy.

Rezydentura jest uprzywilejowanym trybem odbywania specjalizacji. W związku z tym przyjęto zasadę, że można z niej skorzystać tylko jeden raz. Lekarz, który chce uzyskać kolejną specjalizację, musi skorzystać z trybu pozarezydenckiego. Zasada ta znajdowała dotychczas wyraz w przepisie, który stanowi, że rezydenturę może odbywać wyłącznie lekarz nieposiadający I lub II stopnia specjalizacji lub tytułu specjalisty.

Przepis ten okazał się jednak zbyt lakoniczny. Nie wykluczał bowiem sytuacji, w których lekarz odbywał szkolenie specjalizacyjne i celowo nie przystępował do egzaminu, by móc zakwalifikować się do kolejnej specjalizacji w trybie rezydentury. Lekarz mógł również zablokować miejsce rezydenckie, rezygnując z odbywania specjalizacji, by ponownie zakwalifikować się w innej dziedzinie bądź w innym miejscu.

Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie tych praktyk. Lekarzowi nie będzie wolno ponownie wystąpić o rezydenturę, jeżeli uzyska potwierdzenie realizacji programu specjalizacji albo zostanie zakwalifikowany do odbywania rezydentury. Jedyny wyjątek przewidziano w razie zaistnienia przeciwwskazań do kontynuowania dotychczasowej specjalizacji, potwierdzonych orzeczeniem lekarskim. Tylko w tej sytuacji lekarz będzie mógł ubiegać się o rezydenturę po raz drugi.

Ministerstwo Zdrowia planowało również definitywnie zakazać przenoszenia rezydentur poza województwo, w którym zostały rozpoczęte. Ostatecznie pozostawiono możliwość zmiany miejsca po upływie roku szkolenia, za zgodą właściwego wojewody i konsultanta wojewódzkiego.

PODSTAWA PRAWNA:
art. 3 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. poz. 1877)

Źródło: www.pulsmedycyny.pl