Naukowcy Carmit Levy'ego i dr Tamar Golan z Wydziału Genetyki i Biochemii Człowieka w Szkole Medycznej Sackler w TAU, odkryli, że komórki tłuszczowe są zaangażowane w transformację komórek czerniaka, które przechodzą z komórek nowotworowych o ograniczonym wzroście w naskórku do śmiertelnych komórek przerzutowych atakujących organy życiowe pacjentów.

"Odpowiedzieliśmy na ważne pytanie, które od lat zajmuje naukowców", wyjaśnia profesor Levy. "Co sprawia, że czerniak zmienia formę, stając się agresywnym i gwałtownym? Czerniak, zamknięty w zewnętrznej warstwie skóry, naskórku, jest bardzo uleczalny; jest to nadal etap 1, nie przeszedł przez skórę właściwą, aby rozprzestrzeniać się przez naczynia krwionośne na inne części ciała i może być po prostu usunięty bez dalszego uszkodzenia.

Czerniak staje się śmiertelny, gdy się "budzi", wysyłając komórki nowotworowe do warstwy skóry właściwej, poniżej naskórka, i przerzuty w ważnych organach. Blokowanie transformacji czerniaka jest dziś jednym z głównych celów badań nad rakiem i wiemy, że komórki tłuszczowe są zaangażowane w tę zmianę".

Badania przeprowadzono we współpracy z kilkoma wyższymi rangą patologami: Dr Hanan Vaknin z Centrum Medycznego Wolfson oraz dr Dov Hershkowitz i dr Valentina Zemer z Centrum Medycznego w Tel Awiwie.

W ramach badania badacze zbadali dziesiątki próbek biopsji pobranych od chorych na czerniaka w Centrum Medycznym Wolfsona i Centrum Medycznym w Tel Awiwie i zaobserwowali podejrzane zjawisko: komórki tłuszczowe w pobliżu miejsc występowania guza.

"Zadaliśmy sobie pytanie, co komórki tłuszczowe tam robią i zaczęliśmy badać", dodaje Prof. Levy. "Umieściliśmy komórki tłuszczowe na szalce Petriego w pobliżu komórek czerniaka i podążaliśmy za interakcjami między nimi".

Naukowcy zaobserwowali komórki tłuszczowe przenoszące białka zwane cytokinami, które wpływają na ekspresję genów, do komórek czerniaka.

"Nasze eksperymenty wykazały, że głównym efektem działania cytokin jest zmniejszenie ekspresji genu zwanego miRNA211, który hamuje ekspresję receptora czerniaka TGF beta, białka, które jest zawsze obecne w skórze", mówi prof. "Guz absorbuje wysokie stężenie bety TGF, która stymuluje komórki czerniaka i czyni je agresywnymi".

Krytycznie, naukowcy znaleźli również sposób na zablokowanie tej transformacji.

"Należy zauważyć, że proces ten jest odwracalny w laboratorium: Kiedy usunęliśmy komórki tłuszczowe z czerniaka, komórki nowotworowe uspokoiły się i przestały migrować", dodaje Prof. Levy.

Próba na mysich modelach czerniaka przyniosła podobne wyniki: Po represji miRNA211 znaleziono przerzuty w innych narządach, a reekspresja genu zablokowała tworzenie przerzutów.

W poszukiwaniu potencjalnego leku opartego na nowym odkryciu, naukowcy eksperymentowali z terapiami, o których wiadomo, że hamują działanie cytokin i bety TGF, ale które nigdy wcześniej nie były stosowane w leczeniu czerniaka.

"Mówimy o substancjach, które są obecnie badane jako możliwe metody leczenia raka trzustki, a także w badaniach klinicznych raka gruczołu krokowego, piersi, jajnika i pęcherza moczowego", powiedział dr Golan. Widzieliśmy, że powstrzymują one proces przerzutów i że czerniak powrócił do swojego stosunkowo "spokojnego" i uśpionego stanu".

"Nasze odkrycia mogą posłużyć jako podstawa do opracowania nowych leków, które powstrzymają rozprzestrzenianie się czerniaka - terapii, które już istnieją, ale nigdy nie były stosowane w tym celu", podsumowuje prof. "W przyszłości chcemy współpracować z firmami farmaceutycznymi w celu usprawnienia rozwoju metody zapobiegania przerzutowemu czerniakowi”.

Źródło: sciencedaily.com