Policjanci interweniowali w szpitalu powiatowym w Opocznie, gdzie nietrzeźwy i agresywny pacjent znieważył udzielającego mu pomocy ratownika medycznego. Napastnik ponadto szarpał ratownika i próbował uderzyć. 45-letni agresor został zatrzymany. Za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej ratowników medycznych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

O zdarzeniu dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony 8 grudnia 2019 roku o godzinie 01.55. Skierowani na miejsce policjanci wstępnie ustalili, że karetka pogotowia przywiozła do szpitala z ulicy pacjenta z niewielką raną głowy. Już na ulicy, kiedy ratownicy próbowali pomóc mężczyźnie, ten był wobec nich agresywny i wulgarny. Jednak dzięki doświadczeniu, ratownikom udało się wyciszyć pobudzonego mężczyznę i dowieźć go do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Niestety 45-latek jak tylko wysiadł z karetki ponownie stał się agresywny, szarpał się z ratownikami, wyzywał ich, nie pozwolił przewieźć się na szpitalne łózko. W związku z tym, że agresja pacjenta narastała ratownicy wezwali na miejsce policyjny patrol.

Mundurowi w rozmowie z personelem medycznym szpitala ustalili, że stan zdrowia mężczyzny pozwala na jego zatrzymanie i osadzenie w policyjnym areszcie.

Ratownik medyczny w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych ma status funkcjonariusza publicznego. Wobec tego, znieważenie czy też co gorsza, naruszenie nietykalności cielesnej osoby objętej taką ochroną jest przestępstwem.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Opocznie | asp.szt. Barbara Stępień