Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, wspólnie z funkcjonariuszami Lubelskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami na wielką skalę oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tej przestępczej działalności.

Na polecenie prokuratora (1 – 2 października 2019 r.) zatrzymano pięć osób, które po doprowadzeniu do Prokuratury usłyszą zarzuty. Po wykonaniu czynności procesowych prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych.

Sprzedawali dopalacze przez Internet

Jak ustalili prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, grupa działała w okresie od kwietnia 2015 r. do sierpnia 2018 r. na terenie woj. śląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, lubelskiego, opolskiego oraz w innych częściach kraju.

Prokuratorzy ustalili, że głównym celem działania sprawców było popełnianie przestępstw polegających na wyrabianiu i wprowadzaniu do obrotu za pośrednictwem sklepów internetowych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych "dopalaczy" i nowych substancji psychoaktywnych - narkotyków, sprowadzając w ten sposób niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

>>>ZOBACZ TEŻ: Recepty wystawiane na nieżyjących pacjentów

Wprowadzili do obrotu 580 kilogramów dopalaczy o wartości 14 milionów złotych

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa wprowadziła do obrotu środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne o różnych nazwach poprzez zawarcie ponad 20 tys. transakcji sprzedając ponad 580 kg środków o wartości czarnorynkowej około 14 mln. zł. Środki finansowe pochodzące z tego przestępstwa były wpłacane na fikcyjne rachunki bankowe lub otwierane na tzw. "słupów", udostępniania grupie w zamian za korzyści majątkowe w kwocie 500 zł. Ustalono, iż otwarto ponad 380 rachunków bankowych wykorzystywanych do działalności przestępczej. Tak uzyskane środki były wypłacane w różnych kwotach głównie w bankomatach położonych w miejscowościach Września, Gniezno, Częstochowa, Opole oraz były lokowane na bardzo dużą skalę w kryptowalutę (obroty w kryptowalucie na obecną chwilę sięgają ponad 1,5 mln USD).

Cztery osoby zmarły w wyniku zażycia środków

W ramach prowadzonego śledztwa łącznie zatrzymano ponad 130 kg środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej czarnorynkowej wartości ponad 2 mln. 700 tys. zł. Zatrzymano łącznie ponad 1,5 kg środków odurzających i substancji psychotropowych o szacunkowej czarnorynkowej wartości ponad 36 tys. zł.

W ramach prowadzonego postępowania ustalono, iż cztery osoby zakupiły ze sklepów internetowych kontrolowanych przez grupę, środek zastępczy o nazwie U-47700, w wyniku jego zażycia zmarły.


Źródło: PK