W Klinice „Budzik dla dorosłych” w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie już niedługo pojawi się specjalny komunikator. Urządzenie wspomoże rehabilitację pacjentów wybudzonych ze śpiączki.

„Budzik dla dorosłych" funkcjonujący w szpitalu uniwersyteckim otrzymał czek o wartości 7105 zł na dodatkowe wyposażenie kliniki. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego urządzenia, które umożliwi chorym nawiązywanie relacji z otoczeniem.

– Syntezator mowy pozwali pacjentom, którzy nie mogą mówić z powodu uszkodzenia mózgu, komunikowanie się z otoczeniem za pomocą komputera syntetyzującego mowę. To jest dobre urządzenie, które na pewno pomoże w rehabilitacji chorych z kliniki „Budzik dla dorosłych", jak również chorych ze stwardnieniem bocznym zanikowym. Myślę, że dla wielu z nich, w późniejszym etapie rozwoju choroby, będzie to szansa na komunikację z otoczeniem – wyjaśnia prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. uczelni medycznej.

Pieniądze pochodzą z licytacji medalu przekazanego przez Pawła Papke, byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Złoty medal zdobyty przez Polaków na Mistrzostwach Świata w 2014 roku wylicytował Jeremiusz Dutkiewicz, olsztyński przedsiębiorca, absolwent rybactwa na UWM, płetwonurek i fotograf podwodny.

Urządzenie jest bardzo kosztowne. 7 tysięcy to jest podstawowy wkład. Pozostałe pieniądze, potrzebne do pokrycia kosztów zakupu komunikatora mowy, dołożyła Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?".


Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie