Stowarzyszenie na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich przekazało Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach osiem monitorów oddechu. Urządzenia kupiono dzięki pomocy dwóch innych organizacji: Fundacji Vive Serce Dzieciom oraz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Biegaczy sieBiega.

– W ubiegłym roku odbył się Mikołajkowy Bieg, zorganizowany przez mamę wcześniaka Leona – Kamilę Dudek. Dzięki tej imprezie, pozyskaliśmy 1300 złotych, resztę dołożyła Fundacji Vive Serce Dzieciom. Dobrą cenę zaoferował nam producent – opowiadała Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich. Udało się kupić osiem monitorów oddechu, które zostały przekazane do Kliniki Neonatologii. Urządzenia będą wypożyczane potrzebującym je rodzinom, na okres minimum 3 miesięcy.

– Liczymy na to, że rodzice potraktują sprawę odpowiedzialnie i sprzęt będzie do nas wracał, tak aby później mógł pomóc innym osobom – podkreślała Ewa Zajączkowska. Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii wyjaśniała, że każdy noworodek urodzony o czasie, jak i ten który przyjdzie na świat przedwcześnie, obarczony jest ryzykiem wystąpienia bezdechu. Wcześniaki wychodzą do domu z reguły około 36 tygodnia. – Rodzice są zaniepokojeni (…) tu w oddziale dziecko podłączone było do tak wielu urządzeń, gdzie monitorowaliśmy czynność serca, oddechu. I nagle idą do domu, z dzieciątkiem zawiniętym w becik i boją się czy noworodek będzie oddychać, w związku z tym, taki czujnik założony na pieluszkę będzie dawał im ogromne poczucie bezpieczeństwa , zabezpieczy tego małego człowiek, w sytuacji gdyby wystąpiło ryzyko bezdechu – mówi doktor Grażyna Pazera.

Kamila Dudek ze Stowarzyszenia sieBiega, stwierdziła, że monitory oddechu zapewnią rodzicom wcześniaków choć minimalne poczucie bezpieczeństwa. – Gdy ja rodziłam, nie było możliwości wypożyczenia takiego sprzętu, natomiast teraz będzie to wielki komfort, szczególnie dla tych rodzin, które nie dysponują środkami pieniężnymi, które są często wielodzietne – stwierdziła Kamila Dudek.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach