Cztery fotele do kangurowania otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fotele trafiły do Kliniki Neonatologii, gdzie służą już nowo narodzonym dzieciom i ich rodzicom.

– Kangurowanie jest to procedura polegająca na tym, że noworodek, w okresie gdy jest stabilny, zostaje wyjęty z inkubatora i jest układany na klatce piersiowej mamy. Jest to pierwszy kontakt matki z dzieckiem, albo ojca z dzieckiem. Zjawisko to jest niezwykle ważne dla jednej i drugiej osoby: wzbudza ogromne wzruszenie, bardzo dużo emocji – opowiada dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jak wyjaśnia neonatolog, kangurowanie jest elementem wspierania rozwoju noworodka, ponieważ przez to, że dziecko czuje zapach, dotyk matki i bicie jej serca, stabilizują się jego emocje, dzięki czemu maluch ma siłę aby przetrwać trudne dni, w czasie których dojrzewa.

– W brzuszku u mamy noworodek się kołysze, jest tulony. Fotele dają możliwość kołysania, co jest elementem wspierającym rozwój mózgu i uspokajającym człowieka – podkreśla kierownik kliniki. Noworodki są kangurowane w trakcie pobytu w szpitalu kilkakrotnie w ciągu doby. Takie postępowanie jest zalecane rodzicom także po wyjściu ze szpitala


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach