17 stycznia został uroczyście otwarty Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej utworzony w ramach Kliniki Pediatrii Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM-PIB w Warszawie.

- Tworząc ten odcinek wzorowaliśmy się na funkcjonujących na świecie dziecięcych oddziałach jednodniowych. Jest to rozwiązanie oczekiwane przez rodziców i małych pacjentów - mówił prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, kierownik klinki, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Dyrektor WIM gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak podziękował Kierownikowi i zespołowi kliniki oraz zaangażowanym komórkom instytutu za wykonania tak potrzebnego zadania. Zadania, dzięki któremu będziemy mogli leczyć szybciej, skuteczniej i bez niepotrzebnego stresu.

Kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki zaznaczył, że Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej na co dzień pełni rolę oddziału diagnostycznego, ale w momencie zwiększonego okresu zachorowań może stać się pełnoprofilowym oddziałem zwiększając możliwości liczby hospitalizowanych dzieci. Prof. Bolesław Kalicki złożył podziękowania dyrekcji instytutu za to, że podjęła pomysł "jednodniowej pediatrii" i wspierała klinikę w jego realizacji.

W spotkaniu udział wzięła prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatri. Pani Konsultant zaznaczyła znaczenie nowootwieranego ośrodka na mapie kraju oraz podkreśliła ogromne znaczenie leczenia dzieci w tak prężnie działającym ośrodku wielospecjalistycznym jakim jest WIM.

Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej pozwoli na wykonanie kilku procedur medycznych w jednym dniu. Przyspieszy postawienie rozpoznania, zmniejszy liczbę wizyt w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Taka forma diagnostyki będzie mniej stresująca dla dzieci gdyż nie wiąże się z całodobowym - nocnym pobytem w szpitalu. Wykonanie kilku procedur medycznych w jednym czasie i w jednym miejscu zdecydowanie skróci czas oczekiwania i kolejki do specjalistów.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Dyrektor WIM-PIB, Kierownik Kliniki oraz Konsultant Krajowa w dziedzinie pediatrii.

Pacjent przyjęty do oddziału szybkiej diagnostyki w przypadku zaistnienia sytuacji wymagającej kolejnych pilnych badań lub leczenia, zostanie przeniesiony na oddział funkcjonujący całodobowo. W ramach szybkiej diagnostyki zaplanowano badania: zaburzeń odporności u dzieci, chorób alergicznych z próbami prowokacyjnymi i czynnościowymi badaniami układu oddechowego, chorób układu moczowego, chorób przewodu pokarmowego oraz centralnego układu nerwowego. Taki oddział ułatwia też odizolowanie chorych nieinfekcyjnych od infekcyjnych przebywających w szpitalu znacznie dłużej.


Źródło: WIM