Twój portal informacji medycznej

Oceń nasz portal

Jak podoba Ci się nasza nowa strona internetowa?



Głosowanie i oglądanie wyników są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się.

Aktualizacja bazy 2025-04-03 01:43:55

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla wybranego leku.
Paracetamol Filofarm®
OTCtabl.Paracetamol500 mg20 szt. (blister)100%3,99
Wszystkie opcje
OTCtabl.Paracetamol500 mg50 szt. (5 blistrów po 10 szt.)100%8,29
WskazaniaProdukt leczniczy jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat. Bóle o różnej etiologii: głowy, mięśni, zębów, stawów, nerwobóle, bóle miesiączkowe. Gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.DawkowanieDorośli. Doustnie, zwykle od 1-2 tabl. (co odpowiada 500-1000 mg paracetamolu), w razie konieczności do 3-4x/dobę (maks. w ciągu doby 8 tabl., co odpowiada 4000 mg paracetamolu). Dzieci w wieku >12 lat. Doustnie, zwykle 1 tabl. (co odpowiada 500 mg paracetamolu), w razie konieczności do 3-4x/dobę (maks. w ciągu doby 4 tabl., co odpowiada 2000 mg paracetamolu). Dzieci <12 lat. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci <12 lat, ze względu na bezpieczeństwo stosowania (trudności w połykaniu tabl.). Zaburzenia czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. Skuteczna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg/dobę (maks. dawka dobowa wynosi 2 g).PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Stosowanie MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożnościPreparat zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby, nerek i astmą oskrzelową. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu.Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.InterakcjePreparatu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Jednoczesne podawanie z ryfampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpyrazonem lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Paracetamol podawany łącznie z MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie paracetamolu łącznie z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.Ciąża i laktacjaBadania na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu, jednakże nieznane są wyniki kontrolowanych badań u kobiet w ciąży. Paracetamol przenika do mleka matki w ilości 0,1% do 1,85% dawki przyjętej przez matkę. Tak jak inne leki paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.Działania niepożądaneNajpoważniejszym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem leku jest ostre uszkodzenie wątroby, występujące zwykle w wyniku przedawkowania. U osób nadwrażliwych mogą wystąpić: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień, wysypka, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny. Opisywane są pojedyncze przypadki zaburzeń hematologicznych, tj. trombocytopenii i agranulocytozy.PrzedawkowaniePrzypadkowe lub zamierzone przedawkowanie preparatu może spowodować w ciągu kilku - kilkunastu godz. objawy takie, jak: nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo tego, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie minęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywowanego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą. Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi. Wysokość tego poziomu w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: co najmniej należy podać 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną i/lub metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia, ale prawdopodobnie są także skuteczne i po 24 h. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii.DziałanieParacetamol to pochodna fenacetyny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak paracetamol w odróżnieniu od leków tej grupy, nie hamuje obwodowo syntezy prostaglandyn. Dlatego nie działa przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych. Paracetamol nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki.Skład1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu.
Wpisz nazwę leku

Szukaj w środku nazwy

Nowe leki luty 2025: kardiologia, nadciśnienie,...
09:50 26 MAR 20250

Nowe leki luty 2025: kardiologia, nadciśnienie,...

Jakie nowe rejestracje przyniósł luty 2025? Wraz z nadejściem lutego 2025 roku, branża farmaceutyczna dostarczyła lekarzom i pacjentom nową falę innowacji terapeutycznych. Ten miesiąc przyniósł...

Czy w Polsce lekarzem może zostać każdy? Debata o...
09:05 14 MAR 20250

Czy w Polsce lekarzem może zostać każdy? Debata o...

Lekarze bez kontroli? Gorąca debata o kwalifikacjach w medycynie W polskim systemie ochrony zdrowia pojawiła się poważna rysa. Jak się okazuje, od kilku lat w Polsce można wykonywać zawód lekarza na...

Styczeń 2025: Przegląd nowo zarejestrowanych leków...
09:05 14 MAR 20250

Styczeń 2025: Przegląd nowo zarejestrowanych leków...

Nowe leki zarejestrowane w styczniu 2025 – co warto wiedzieć? Nowy rok to czas zmian – również w świecie leków i leczenia. Styczeń 2025 przyniósł kolejne preparaty, które wzbogaciły ofertę...

Przegląd lekowy – skuteczność, korzyści i...
09:05 14 MAR 20250

Przegląd lekowy – skuteczność, korzyści i...

Przegląd lekowy to skuteczne narzędzie optymalizacji farmakoterapii, które pomaga redukować polipragmazję, zwiększać adherencję pacjentów i poprawiać ich bezpieczeństwo. Usługa przeglądu lekowego...

09:05 14 MAR 20250

Motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego –...

Motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego to nowość w systemie PRM, która ma zrewolucjonizować czas dotarcia do pacjentów. Rząd wprowadza zmiany – wsparcie psychologiczne dla ratowników, obowiązkowe...

09:06 14 MAR 20250

Jak sztuczna inteligencja pomaga w analizie leków?...

AI w przeglądzie lekowym i medycynie – teraźniejszość a nie przyszłość! Współczesna medycyna stoi przed wieloma wyzwaniami, wśród których optymalizacja oraz analiza farmakoterapii i bezpieczeństwo...

14:44 25 LUT 20250

Korzyści z przeglądu lekowego dla lekarza –...

Współpraca lekarza i farmaceuty – klucz do skuteczniejszego leczenia Czy wiesz, że farmaceuci mogą odgrywać kluczową rolę w analizie farmakoterapii, pomagając lekarzom optymalizować leczenie i...

12:54 19 MAR 20250

Grypa 2025 – rekordowe zachorowania i przeciążony...

Sezon grypowy 2024/2025 przynosi rekordową liczbę zachorowań – tygodniowo nawet 200 tys. osób trafia do lekarzy, a oddziały szpitalne są przeciążone przypadkami ciężkich powikłań. Czy system ochrony...

Komentarze

[ z 0]

Zdjęcie
Ostrzeżenia specjalne
AlkoholNie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
AntykoncepcjaLek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
LaktacjaLek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria BBadania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria BBadania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria BBadania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Coca-cola, napoje energetyzująceNapoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
ALek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).
Producent

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy "FILOFARM"

ul. Pułaskiego 39
Tel.: 52 342 67 88
Email: sekretariat@filofarm.pl
http://www.filofarm.com.pl

Świadectwa rejestracji

Paracetamol Filofarm®  500 mg -  08551