Węgierscy naukowcy przedstawili prototyp urządzenia, które podczas operacji odróżnia zdrowe tkanki od chorych. Pracę nad nową technologią zaczął w 2002 roku węgierski chemik Zoltan Takats z Imperial College London. Ostatecznie technika będzie stosowana w „inteligentnym nożu” (iKnife).

Technologia nosi nazwę Rapid Evaporative Ionization Mass Spectrometry (REIMS).

Idea łączy ze sobą dwie istniejące technologie: spektometrię mas (technika analityczna zaliczana do metod spektroskopowych, której podstawą jest pomiar stosunku masy do ładunku elektrycznego danego jonu) oraz elektrochirurgię. Zaskakujące jest to, że obie te dziedziny są od siebie bardzo odległe i nikomu wcześniej nie przyszło do głowy, że można je zespoić. Jednak chemik Zoltan Takats zaproponował taką koncepcję, a teraz może się ona okazać przełomowa w chirurgii. Specjalista będzie miał bowiem możliwość w trakcie operowania otrzymywać na bieżąco informacje nt. tkanek pacjenta, co szczególnie może być przydatne u pacjentów onkologicznych.

Urządzenie to zmodyfikowany elektrokauter, który „pobiera” cząsteczki z oparów powstających w trakcie operacji i kieruje je do spektrometru, gdzie dokonywana jest natychmiastowa analiza materiału. To pozwala określić, z dużą precyzją z jaką tkanką ma do czynienia chirurg w czasie krótszym niż jedna sekunda. Ta technologia może zastąpić obecną metodą rozpoznawania tkanek, która wymaga wysłania próbek do laboratorium oraz oczekiwania na wynik. Dzięki urządzeniu można rozróżnić komórki nowotworowe od zdrowych i usunąć guz bez naruszania zdrowych obszarów – uważają twórcy.

W ubiegłym roku iKnife został przetestowany na 302 próbkach tkanek z żołądka, jelita, płuc, wątroby, piersi i mózgu pochodzących od 91 pacjentów. Analiza histopatologiczna potwierdziła skuteczność narzędzia.

Julia Krupińska. [Opublikowano dnia: 2014-08-06]. IKnife - skalpel odróżniający chore tkanki od zdrowych. Protokół dostępu: http://www.chirurg.pl/doniesienia/34247 [Pobrano dnia: 2014-08-07].