Grudziądz: otwarcie zespołu hybrydowych sal operacyjnych

 

13 czerwca w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie) otwarto nowy obiekt. Część szpitalna wyposażona w dwie hybrydowe sale operacyjne będzie od tej pory funkcjonować jako Ośrodek Referencyjny firmy Philips w Polsce. W klinice będzie można przeprowadzać rocznie minimum 400 operacji kardiochirurgicznych oraz ponad 600 naczyniowych.

Wieloletnia inwestycja budowlana w grudziądzkim szpitalu dobiegła końca. Ostatni zakończony element to budynek ambulatoryjno-łóżkowy z dwiema nowoczesnymi i w pełni wyposażonymi hybrydowymi salami operacyjnymi dla oddziałów kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej. W nowym budynku znajduje się również oddział rehabilitacji, reumatologii i onkologii klinicznej.

Nowoczesne i zintegrowane ze sobą dwie sale hybrydowe dostępne w szpitalu umożliwią przeprowadzenie diagnostyki i specjalistycznych zabiegów w jednym miejscu. Zakupiony sprzęt medyczny pozwala na precyzyjne i skuteczne operowanie pacjentów ze złożonymi wadami serca i naczyń krwionośnych. W salach hybrydowych będzie można przeprowadzać zarówno rutynowe zabiegi angioplastyki wieńcowej, jak również najbardziej skomplikowane zabiegi wad strukturalnych, wad wrodzonych, kardiochirurgiczne i ablacje.

Szpital podpisał już kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne w salach hybrydowych do końca 2014 r. W klinice będzie można przeprowadzać rocznie minimum 400 operacji kardiochirurgicznych oraz ponad 600 naczyniowych.

- Nasz szpital to nowoczesny, nastawiony na innowacyjność, oparty na inteligentnych technologiach podmiot leczniczy. Dziś z niekłamaną dumą można powiedzieć, że obiekty te, ich wyposażenie i potencjał kadr, dają gwarancję bezpieczeństwa w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i szansę rozwoju - mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.
Hybrydowe sale operacyjne znajdujące się w grudziądzkim szpitalu wyznaczają nowy standard w dziedzinie technik obrazowania interwencyjnego w Polsce. W pakiecie hybrydowym połączono ze sobą intuicyjne narzędzia Philips dostosowane do konkretnych zabiegów, w tym obrazowanie RTG na żywo oraz dane pacjenta, co pozwoli lekarzom prowadzić zabiegi w sposób szybki, skuteczny i uproszczony. Dzięki obrazowaniu na żywo system zapewnia bezpieczeństwo oraz znakomite efekty kliniczne.

Innowacyjna platforma, w którą wyposażone zostały obie sale hybrydowe w Grudziądzu, gwarantuje ponadto bardzo dobrą jakość obrazu przy znacznie zredukowanej dawce promieniowania rentgenowskiego (ograniczenie dawki rzędu 50-83 proc.), co w efekcie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i ochronę zdrowia zarówno pacjentów, jak również personelu medycznego.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl