Specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili już ponad 300 operacji chirurgicznych z zastosowaniem robota da Vinci. W uznaniu tego szpital otrzymał certyfikat „Ekspert da Vinci” od firmy Synektik, dystrybutora robotów da Vinci. Potwierdza on liczbę innowacyjnych zabiegów.

Gorzowska lecznica otrzymała także drugi certyfikat zaświadczających o bezpieczeństwie systemu chirurgii robotycznej.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. za pomocą robota da Vinci leczy się pacjentów od maja 2021 r. Prym wiodą zespoły z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej. Również oddziały: Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Położniczo-Ginekologiczny z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej, gdzie leczeni są przede wszystkim pacjenci z rakiem jelita grubego oraz rakiem endometrium.

Zakup robota da Vinci do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. był możliwy dzięki pieniądzom unijnym oraz staraniom samorządu województwa. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło w sumie 10 mln zł.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego