Zespół Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. dołączył do elitarnego grona placówek, w których wykonuje się badania PET/CT z wykorzystaniem choliny.

- Do tej pory wszystkie badania wykonywaliśmy przy użyciu FDG czyli znakowanej glukozy. Ten znacznik zawodzi w przypadku raka prostaty i nerki. Stąd pomysł na wykorzystanie choliny. To niewątpliwie sukces całego naszego zespołu, że już zaledwie po dwóch miesiącach od uruchomienia Pracowni PET mogliśmy poszerzyć wachlarz naszych usług. To ogromny krok naprzód – mówi dr n. med. Piotr Zorga – kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w gorzowskim szpitalu.

Aby badania PET/CT z użyciem znakowanej choliny można było przeprowadzić w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie trzeba było sprowadzić radioznacznik aż z Kielc.

- To było trudne logistycznie przedsięwzięcie. Ten izotop rozpada się co dwie godziny aż o połowę. Aby podać go naszym pacjentom musiał pokonać ponad 500 km. Udało się, zespół pracowni sprawnie pokonał przeciwności i mogliśmy zrobić badania pierwszym 16 pacjentom – mówi mgr Aleksandra Supińska – fizyk z Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w gorzowskim szpitalu.

Jak informuje placówka, zapotrzebowanie na tego typu badania jest dużo większe, bo rak prostaty i nerki są w trójce najczęściej występujących wśród mężczyzn nowotworów. Badanie z użyciem znakowanej choliny pozwala dać odpowiedź na pytanie o skuteczność leczenia i przebieg procesu chorobowego. Pacjenci z województwa lubuskiego do tej pory na badania PET/CT z użyciem choliny byli wysyłani do Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy czy Warszawy.


Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.