W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni rozbudowano Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 9,5 mln zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, do czasu remontu gdyński oddział miał cztery łóżka stacjonarne i dwa stanowiska oddziału dziennego. Po remoncie w sumie dysponuje 23 łóżkami i znajduje się na parterze budynku nr 2. – Z terapii hematologii onkologicznej korzystać będzie rocznie około 450 pacjentów – powiedziała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie.

Prace budowlane przebiegały w dwóch etapach. W pierwszej fazie utworzono odcinek diagnostyczno-pielęgnacyjny z dziewięcioma łóżkami dla pacjentów (izolatka podciśnieniowa wraz ze śluzą, dwa pokoje dwułóżkowe, jeden pokój czteroosobowy). Są też cztery łazienki, w tym jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz toaleta. Dodatkowo, izolatka posiada własny węzeł sanitarny. Pacjenci mają też do dyspozycji aneks kuchenny. Na oddziale znajdują się m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, pokój medyczny lekarza dyżurującego i brudownik z dezynfektorem. Korytarz oddziału i izolatka posiadają system monitoringu obiektowego.

W drugim etapie prac rozbudowano budynek nr 2 o nowe pomieszczenia szpitalne dla chorych. Powstało 14 dodatkowych łóżek, w tym sześć izolatek nadciśnieniowych dla pacjentów po transplantacji komórek krwi oraz cztery dwuosobowe pokoje. Wszystkie pokoje są z łazienkami. W części oddziału z izolatkami zamontowano filtry Hepa, co umożliwia podwyższony reżim czystości powietrza porównywalny z salami operacyjnymi.

Całkowity koszt prac budowlanych oraz zakupów sprzętu medycznego i niemedycznego to ponad 9,5 mln zł. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodzi ponad 6,6 mln zł, z budżetu województwa pomorskiego przeznaczono prawie 1,9 mln zł, z budżetu państwa ponad 880 tys. zł, a pozostałą kwotę prawie 150 tys. zł dołożył szpital. Na potrzeby oddziału kupiono sprzęt medyczny i wyposażenie niemedyczne. Chodzi m.in. o łóżka, kardiomonitory, aparaty USG i EKG, defibrylatory, pompy infuzyjne i żywieniowe oraz wiele niezbędnego specjalistycznego sprzętu do Banku Komórek.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego