Gdański Uniwersytet Medyczny poinformował, że sukcesem zakończył się proces restrukturyzacji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wsparła szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kwotą 110 mln zł. Pożyczka została spłacona z 20-miesięcznym wyprzedzeniem.

W 2010 roku UCK posiadało prawie 100 mln zł zobowiązań do spłaty. Problemy z płynnością spowodowały znaczne opóźnienia w płatnościach do dostawców i w efekcie wzrost zadłużenia. Przeterminowane wierzytelności generowały bardzo wysokie koszty finansowe i komornicze. Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podjęły starania, żeby zminimalizować powstałe zadłużenie, korzystając z pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Plan restrukturyzacyjny rozpoczęty w 2011 roku polegał na wprowadzeniu szeregu zmian w funkcjonowaniu szpitala klinicznego GUMed, których celem była poprawa sytuacji finansowanej i organizacyjnej. Zmieniono m.in. strukturę organizacyjną i politykę zatrudniania oraz system pracy. Wprowadzono także informatyzację głównych procesów zachodzących w UCK, takich jak kontrola zużycia leków i materiałów medycznych, co pozwoliło na dodatkowe oszczędności.

– Restrukturyzacja to trudny, złożony proces, który wymaga konsekwencji i ogromnej determinacji. My oczywiście w całym tym procesie jesteśmy wsparciem, udzielamy nie tylko finansowania, ale także merytorycznie czuwamy nad planem naprawczym. Z wieloletniego doświadczenia wiemy jednak, że bardzo dużo zależy tutaj od zaangażowania zarządu, który w przypadku Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego stanął na wysokości zadania, nie bał się niełatwych decyzji i stanowczo dążył do celu, realizując przyjęte założenia. Dlatego dzisiaj możemy mówić o naszym wspólnym sukcesie restrukturyzacyjnym – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – Udana restrukturyzacja UCK to dla nas wszystkich powód do dumy: przede wszystkim dlatego, że z jej efektów korzystają pacjenci. Przykład UCK pokazuje, że jesteśmy skuteczni nie tylko w obszarach ściśle związanych z przemysłem ciężkim, z którym się od lat kojarzymy – dodał wiceprezes Kolczyński.

>>>ZOBACZ TEŻ: Będzie rewitalizacja i rozbudowa Centrum Onkologii w Warszawie

Pożyczka z ARP S.A. umożliwiła spłatę zadłużenia i znaczną poprawę kondycji Szpitala, który jest obecnie liderem pod względem najlepszych wyników finansowych wśród dużych szpitali klinicznych. Wprowadzone zmiany przyniosły również lepszą organizację pracy i efektywniejsze wykorzystywanie narzędzi informatycznych, co jest kluczowe dla przepływu informacji i podejmowania decyzji dotyczących zarządzania szpitalem.

– Dziś możemy pochwalić się, że działania restrukturyzacyjne zakończyły się sukcesem. Nasz Szpital nie ma długów. Warto dodać, że spłaciliśmy pożyczkę do ARP z 20- miesięcznym wyprzedzeniem, nadpłacając 18,5 mln złotych – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny