Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia samorozprężalnej zastawki mitralnej u 2-letniej dziewczynki z zapaleniem wsierdzia na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.

Dziewczynka zachorowała w swoje drugie urodziny, waży niespełna 12 kg, a jej życie zawisło na włosku. Piorunująco postępująca choroba z trudną do opanowania gorączką, mogąca sugerować rozwój procesu nowotworowego, ostatecznie okazała się niemniej niebezpieczną dla dziewczynki chorobą - infekcyjnym zapaleniem wsierdzia. Nie pomogły agresywnie dobierane leki i antybiotyki. Po kilku dniach doszło do nieodwracalnego uszkodzenia zastawki mitralnej serca, ostrej niewydolności krążenia i reanimacji.

W Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej na Gdańskiej Zaspie wykonano pierwszą w Polsce operację zastąpienia uszkodzonej zastawki dwudzielnej nowoczesną, samorozprężalną protezą wszczepioną hybrydowo w pozycję mitralną w serce małego dziecka. Dziewczynka dostała drugą szansę na życie.

- Pomogło szczęście, dostęp do najnowocześniejszych, amerykańskich zastawek typu Melody oraz odwaga i determinacja w walce o dziecko, z gotowością sięgnięcia po niestosowane dotychczas metody operacyjne - czytamy w wydanym komunikacie.


Źródło: Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku