Gdański Uniwersytet Medyczny razem z Radiem Gdańsk rozpoczął cykl spotkań z udziałem słuchaczy zainteresowanych zdrowiem. W studiu im. Janusza Hajduna można porozmawiać z najlepszymi lekarzami na Pomorzu. Gośćmi pierwszego spotkania( 13 marca) byli specjaliści z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed: prof. Tomasz Mazurek i dr hab. Rafał Pankowski.
Jak poinformował Uniwersytet, spotkania lekarzy i naukowców GUMed ze słuchaczami odbywać się będą cyklicznie. Poprowadzą je Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz, autorki audycji radiowej „Bądź Zdrów”. – Ten program pokazał, jak duża jest potrzeba kontaktu z lekarzami. Podczas każdej audycji kontaktują się z nami setki osób, które mają pytania do naszych gości. Ludzie w ten sposób poszukują rzetelnej informacji i porady, bo nie zawsze mają szansę na szybką wizytę w gabinecie lekarskim. Zdarza się też, że pacjenci chcą rozwiać swoje wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy ułatwić bezpośredni kontakt z fachowcami i organizować spotkania “bez kolejki” – mówi inicjatorka akcji Joanna Matuszewska, dziennikarka zajmująca się w Radiu Gdańsk tematyką zdrowia.
Idea spotkań zyskała również przychylność władz Uczelni. – Gdański Uniwersytet Medyczny od wielu lat prowadzi aktywną działalność na rzecz społeczeństwa poprzez organizację inicjatyw służących szerzeniu wiedzy z zakresu profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia oraz realizację ogólnopolskich programów profilaktycznych – tłumaczy rektor prof. Marcin Gruchała. – O tym jak ważna jest edukacja zdrowotna nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego zarówno studenci, jak i specjaliści Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tak chętnie inicjują i angażują się w działania zwiększające świadomość społeczną. A mamy ku temu wszelkie predyspozycje – świetną kadrę, nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną oraz szpitale kliniczne, oferujące unikatowe na skalę regionu możliwości lecznicze. Cieszymy się ze wspólnej inicjatywy i mamy nadzieję, że tematy podjęte w kolejnych audycjach okażą się przydatne i pomocne dla mieszkańców.
Zapis całego pierwszego spotkania pojawi się na antenie Radia Gdańsk w czwartek 16 marca po 17:30.
Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny
Komentarze
[ z 4]
Cieszę się, kiedy słyszę o podobnych inicjatywach. Zdecydowanie w mojej opinii wciąż w zbyt niewielkim zakresie wykorzystywane są media celem zwiększenia świadomości medycznej w społeczeństwie. A przecież takie źródła przekazu jak gazety, telewizja czy właśnie radio są bardzo dobrym sposobem, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dlaczego więc nie iść z duchem czasu i nie wykorzystywać możliwości technologicznych jakie daje nam aktualny stopień rozwoju i informatyzacji społeczeństwa? Zwłaszcza, że przecież jest to metoda nie droga, nie wiąże się z koniecznością inwestowania w produkcję i na przykład kolportaż ulotek, czy inne sposoby przekazywania informacji lub wiadomości aby dotrzeć z nimi do szerokiego grona odbiorców. Dzięki prasie, radiu i telewizji można stosunkowo nie drogo i niewielkim nakładem energii szerzyć wiedzę z zakresu medycyny. To bardzo dobry sposób uświadamiania społeczeństwa i dzielenia się z obywatelami wiedzą jaką dysponujemy w ramach wykonywanego przez nas zawodu. Z resztą jest to też o wiele mniej pracochłonna forma docierania z profilaktyką prozdrowotną do pacjentów niż na przykład powtarzanie w kółko i na okrągło tych samych informacji pojedynczym pacjentom podczas ich wizyty w gabinecie lekarskim. Warto zastanowić się nad tym problemem i być może postarać się w przyszłości zainwestować w taką formę przekazu.
Bardzo dobry pomysł na audycję radiową zwłaszcza, że słuchacze mogą dzwonić i zadawać pytania. W dzisiejszych czasach w obliczu wielu sprzecznych informacji jakie krążą internecie pacjenci chcieliby po prostu zapytać lekarza o opinie bez umawiania się na wizytę i oczekiwania w długich kolejkach. Taki bezpośredni kontakt ze specjalistą jest bardzo potrzebny. Myślę że audycja będzie cieszyć się coraz większą popularnością. Słuchając Radia Gdańsk można ufać że otrzymamy rzetelną informację rzeczywiście pochodząca od specjalisty. W Internecie funkcjonuje wiele portali w których można zapytać lekarza ale tak naprawdę nikt nie da nam gwarancji że osoba która pisze dla nas odpowiedź jest w rzeczywistości lekarzem. Ludzie potrzebują prawdziwych informacji które nie zaszkodzą ich zdrowiu. Czasami czytając porady na stronach Internetowych aż nie mogę uwierzyć że coś takiego jest zalecane. Byłabym ostrożna zwłaszcza jeśli chodzi o porady dotyczące kobiet w ciąży. Patrząc na niektóre wskazówki jestem pewna że ich autorem nie jest ani lekarz ani farmaceuta czy jakakolwiek inna osoba związana ze środowiskiem medycznym.
Podobają mi się podobne inicjatywy. Czasem sam zastanawiam się siedząc w gabinecie jaki sens ma udzielanie każdemu z pacjentów rad dotyczących najbardziej podstawowych kwestii zdrowotnych. To bardzo istotne, żeby zwiększać i poprawiać wiedzę ludzi odnośnie podstawowych zasad higienicznego trybu życia. Niestety, czasem w gabinetach lekarzy rodzinnych brakuje czasu, aby się tym zajmować. Mamy tylko kilka minut na jednego chorego. Dlatego trzeba poszukiwać sposobów, aby dotrzeć do swoich podopiecznym z wiedzą dotyczącą ich choroby, albo ze wskazówkami w jaki sposób mogą zadbać o zdrowie i uniknąć zmian w przyszłości. Audycje w radiu wydają się bardzo praktyczną alternatywą. Szkoda, że zasięg porad zdrowotnych ograniczony jest do samej miejscowości Gdańsk. Wydaje mi się, że o wiele bardziej praktycznym byłoby przeprowadzenia takich audycji z transmisją na całą Polskę, aby mogli z nich czerpać wiadomości wszyscy zainteresowani tematem bez względu na miejsce zamieszkania. Być może w przyszłości zacznie się włączać podobne projekty w innych stacjach, zwłaszcza tych ogólnopolskich. Byłoby to bardzo dobrym kierunkiem zmian i cieszyłbym się, że dzięki temu być może wzrośnie świadomość chorych i że nie trzeba będzie już poświęcać czasu z wizyty na wyjaśnianie choremu oczywistych i bardzo podstawowych wiadomości.
Każda akcja, której zadaniem jest promowanie zdrowia zasługuje na słowa uznania. W tym przypadku oczywiście nie jest inaczej. Cały czas w naszym społeczeństwie bardzo dużo osób słucha na co dzień. To, że specjaliści będą się w nim pojawiać regularnie może zwiększyć zasięg przekazywanych informacji odnośnie zdrowia. Ludzie często kierują się sugestiami, które przeczytają w Internecie, do stworzenia których nie zostały użyte żadne badania. Tak jest chociażby w przypadku antyszczepionkowców, którzy do swoich poglądów przekonali sporą grupę ludzi w naszym społeczeństwo. Na efekty takiego działania nie trzeba było czekać zbyt długo. Coraz liczniejsze przypadki odry na terenie naszego kraju pokazały, że w razie jakichkolwiek wątpliwości kierować się do specjalisty. Wydaje mi się, że świetnym pomysłem jest to, że to słuchacze są bardzo ważną częścią całej audycji. Pamiętajmy, że wiele podobnych schorzeń czy też objawów występuje u wielu ludzi. Jeżeli jedna osoba zadzwoni w konkretnej sprawie, to jednocześnie zostanie rozwiązany problem u innych osób. To wydaje mi się największym plusem tej audycji. Warto jest aby inne stacje radiowe w całej Polsce przeprowadzały tego typu audycje. Bardzo często słuchaczami radia są osoby starsze, które coraz chętniej chcą dbać o swoje zdrowie, wiedząc, że profilaktyka jest najlepszą formą walki z chorobami. Wydaje mi się, że nasze społeczeństwo w dalszym ciągu pomimo licznych kampanii wymaga ciągłego zwiększania świadomości. Zbliżają się coraz cieplejsze dni. Warto jest więc zachęcić obywateli do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co prawda aby go zaznać trzeba czasem oddalić się od wielkich miast, ale jest to również bardzo dobry powód aby poprawić więzi z innymi członkami rodziny. Wydaje mi się, że wzajemna mobilizacja może okazać się bardzo skuteczna. Wprowadzenie nawet rywalizacji, w dobrym tego słowa znaczeniu może przyczynić się do szybszego osiągania efektów. Dzieci nie są zbyt częstymi odbiorcami audycji radiowych, jednak to rodzice powinni świecić przykładem i pokazywać jak należy postępować aby wystrzegać się wszelkich chorób, które są zależne od nas samych. Trzeba prowadzić taki tryb życia, aby choroby cywilizacyjne dotykały nas jak najrzadziej. Istnieje wiele chorób na rozwój, których nie mamy wpływu. Warto więc zatroszczyć się o to, aby te na które mamy wpływ w ogóle nie występowały, albo były zminimalizowane w jak największym stopniu.