Po remoncie i modernizacji Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej w Gdańsku stał się największym i najlepiej wyposażonym ośrodkiem tego typu w kraju. W placówkce leczone są anomalie naczyniowe i blizny. Placówka ma siedem laserów i trzy sale umożliwiające całodobową opiekę nad małymi pacjentami.

Uroczyste otwarcie w nowo wyremontowanych pomieszczeniach odbyło się 2 czerwca 2018 r. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodziło z budżetu spółki Copernicus, a resztę ok. 1 mln zł przekazała Fundacja Polsat.

Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat to miejsce, w którym leczeni są mali pacjenci głównie z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi. Przede wszystkim w zakresie skóry i tkanki podskórnej, ale też np. w obrębie twarzoczaszki: warg, języka, podniebienia, powiek i spojówki oka. Chodzi też o zmiany w obrębie tułowia, kończyn czy narządów płciowych. Ośrodek zajmuje się również kompleksowym leczeniem blizn, zwłaszcza tych pooparzeniowych. W centrum wykonuje się laserową ablację wrastających paznokci, szczególnie w przypadkach powikłanych i nawrotowych.

Dotychczas wykonano 2,1 tys. procedur laserowych. Pod opieką ośrodka jest prawie dwa tysiące pacjentów z różnego rodzaju anomaliami naczyniowymi. W ciągu roku leczonych jest od 200 do 300 osób.

W Polsce jest kilka ośrodków specjalizujących się w laseroterapii m.in. w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Kielcach. Pomorski ośrodek jest najlepiej wyposażoną placówką w Polsce, posiada siedem laserów. Każdy generuje określoną długość fali i ma zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego