W maju 2019 roku w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku miały zostać zgwałcone dwie 13-letnie dziewczynki. Na początku czerwca inny pacjent miał zgwałcić w tej samej placówce 15-latkę.
Dwie 13-letnie pacjentki szpitala psychiatrycznego w Gdańsku miały zostać wykorzystane seksualnie w maju. Zawiadomienie o przestępstwie złożyły matki dziewczynek. W piątek nastolatki zostały przesłuchane przez sąd. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 37-letni mieszkaniec Gdyni. Wcześniej gdańska prokuratura postawiła zarzut dotyczący gwałtu na 15-letniej pacjentce placówki 26-letniemu pacjentowi szpitala.
Do końca tygodnia potrwa zarządzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego kontrola w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Sprawdzane są procedury w związku z przypadkami molestowania nieletnich, do których miało dojść na terenie placówki. Na polecenie Ministerstwa Zdrowia szpital ma też zostać skontrolowany przez regionalny oddział NFZ.
Dyrektor szpitala podjął decyzję o nieprzyjmowaniu nieletnich na oddział dla dorosłych, mimo zaleceń NFZ. Jednocześnie wskazał, że dramatycznie brakuje łóżek dla najmłodszych chorych.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, obecnie na oddziałach gdańskiego szpitala psychiatrycznego przebywa około 350 pacjentów. Każdego dnia do szpitala zgłasza się kilkunastu nowych chorych, w tym również ci z ostrymi przypadkami. Wielu chorych to osoby nieletnie. Cały szpital zasila zaledwie 20 lekarzy, pracujących na sześciu oddziałach, dzieląc między siebie dyżury nocne, dziennie i całodobową izbę przyjęć. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. Bilikiewicza jest główną placówką w Trójmieście, która przyjmuje ostre przypadki.
– Podczas spotkania, które odbyło się 19 czerwca 2019 r. samorząd województwa poprosił Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku o wsparcie szpitala na Srebrzysku i przejęcie dwóch tzw. ostrych dyżurów w tygodniu. Propozycja obejmowała również kwestię oddelegowania lekarzy psychiatrów z UCK i 7.SzMW do pełnienia dyżurów na izbie przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Na żadną z propozycji nie otrzymano odpowiedzi pozytywnej – informuje dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Tadeusz Jędrzejczyk. Nadal nie ma też oficjalnej informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej zwiększenia finansowania świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej.
W piątek, 28 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z lekarzami ze szpitala psychiatrycznego, którzy zapowiadają odmowę dyżurowania na izbie przyjęć od godz. 15.30, a w ostateczności złożenie wypowiedzeń z pracy.
Komentarze
[ z 0]