17 października w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało podpisane porozumienie o współpracy w celu realizacji projektu „Z książką zdrowiej!”. Umowę podpisali wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację kwotę 1 miliona złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli profesor Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz profesor Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację jest Państwowy Instytut Wydawniczy.

W ramach projektu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne, trafią książki, m.in. powieści, kryminały i bajki dla dzieci. Jest to pierwszy tego typu ogólnopolski, projekt, w ramach którego do szpitali zostanie nieodpłatnie przekazanych około 50 tysięcy książek.

Głównym celem projektu jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Akcja zapewni dostęp do najnowszej i szerokiej oferty polskich wydawców wszystkim pacjentom, a w szczególności tym przebywającym na oddziałach dziecięcych i onkologicznych. Możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych wspiera psychologiczny aspekt leczenia, a w przypadku najmłodszych pacjentów dodatkowo pomoże w kształtowaniu dobrych nawyków czytelniczych.

– Dobre warunki w szpitalu wspierają proces leczenia. Chcemy, aby oprócz telewizora czy smartfona pacjenci mieli do dyspozycji także najnowsze, najbardziej popularne, pozycje książkowe. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Do tej pory wyposażenie szpitalnej biblioteki zależało wyłącznie od możliwości finansowych placówki, dlatego zdecydowaliśmy się na ich systemowe wsparcie – książki trafią do blisko 500 szpitali w całym kraju – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego, który jako państwowa instytucja kultury odpowiada za promocję czytelnictwa w Polsce.

– Polegaliśmy na doświadczeniu Instytutu, który, jak żadna inna instytucja, zna się na doborze tytułów – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski. – Nie chcemy, aby pacjent nudził się w tym ciężkim czasie, który spędza na oddziale – dodał wiceminister. Dlatego lista tytułów jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się na niej książki dla dzieci i młodzieży, a także klasyczne dzieła i bestsellerowe publikacje.

Dyrektor szpitala w Wołominie, jednej z placówek, do której trafią książki, wspiera nową inicjatywę. – Możliwość przeczytania książki uprzyjemni pacjentowi pobyt w szpitalu. Może dzięki temu w naszym szpitalu powstanie biblioteka.

Książki trafią do szpitali do końca tego roku.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia