Ponieważ coraz więcej kobiet decyduje się zostać matkami w późniejszym okresie w życiu, ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych również wzrasta. Nowe badanie przeanalizowało, dlaczego może tak być i sugeruje, że opóźniony i dłuższy poród może odgrywać pewną rolę.

Coraz więcej kobiet decyduje się mieć swoje pierwsze dziecko w późniejszym życiu. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) donosi, że w ciągu ostatnich 4 lat liczba kobiet decydujących się na dziecko w wieku 35 lat lub powyżej wzrosła dramatycznie - z 1,7 na 1000 urodzeń w 1973 roku, do 11 na 1000 urodzeń w 2012 roku.

Niektóre badania sugerują, że wzrostowi wskaźnika pierwszych porodów u starszych matek również towarzyszy zwiększenie ilości powikłań ciążowych.

Zaawansowany wiek matki jest uważany za czynnik wysokiego ryzyka w ciąży, a co więcej, u starszych matek jest bardziej prawdopodobne, że będą potrzebować cięcia cesarskiego w celu ułatwienia porodu. Niektóre z tych przypadków wymagających porodu wspomaganego sugerują, że istnieją problemy z tym, jak dobrze kurczy się macica podczas porodu.

Naukowcy z King's College w Londynie (KCL) w Wielkiej Brytanii badali fizjologiczne zmiany w organizmie matki, które mogłyby wyjaśnić powikłania ciążowe związane z czynnością skurczową macicy.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Physiology", używano modeli myszy, aby zbadać związek między starzeniem się matki i strukturą macicy.

Analiza funkcji macicy u ciężarnych myszy

Naukowcy kierowani przez dr Rachel M. Tribe, naukowca z KCL, zajmującego się zdrowiem kobiet, używali ciężarnych modeli myszy, aby naśladować starzenie się matek wśród ludzi. Zazwyczaj, płodność samic myszy jest szczytowa w wieku 3-5 miesięcy, więc 8-miesięczne myszy zostały uznane za równoważne z ludzką matką w wieku 35 lat.

Tribe i jej zespół przeanalizował funkcje fizjologiczne szyjki macicy i mięśnia macicy myszy w ciąży. Patrzyli, jak skurcze ewoluują, jak macica reaguje na oksytocynę oraz liczbę dostępnych mitochondriów, a także obserwowali sygnalizację progesteronu.

Wiek matki wpływa ma funkcjonowanie macicy

Naukowcy odkryli zmiany w sygnałach hormonalnych i strukturze mięśni, które mogłyby być przyczyną opóźnionego rozpoczęcia porodu.

U starszych myszy, zdolność mięśni do skurczy była upośledzona. Mięśnie były również mniej wrażliwe na skurcz wywoływany oksytocyną i miały one niższe liczby mitochondriów produkujących energię.
Naukowcy odkryli również zmiany w sygnalizacji progesteronu, które ich zdaniem powodowały opóźnienie porodu.

„Nasze badanie wskazuje, że istnieją zasadnicze zmiany fizjologiczne i komórkowe związane z wiekiem matki, które powodują zaburzenia w trakcie porodu. Czas porodu i jego postęp są bezpośrednio związane z wiekiem matki, a w związku z tym może on powodować komplikacje podczas porodu", dodaje dr Rachel M. Tribe.

Dr Rima Patel, pracownik naukowy w Zakładzie Zdrowia Kobiet w KCL i współautorka badania, także potwierdza wkład ich pracy w poznawanie tego zagadnienia.

„Nasze badanie wykorzystuje mysi model, więc teraz potrzebne są dalsze badania obejmujące pomiar hormonów i analizę tkanki macicy u starszych kobiet w ciąży. Badania takie jak to, dotyczące matczynego starzenia się, są niezbędne do informowania o przyszłych strategiach postępowania klinicznego w przypadku starszych matek, aby zapewnić im bardziej bezproblemowy i skuteczny poród."

Źródło: medicalnewstoday.com