Po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido z powodzeniem zmierzyli ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego, znajdując nieoczekiwaną korelację z jaskrą.

Jaskra jest uważana za chorobę, w której dochodzi do uszkodzenia nerwu z powodu zwiększonego ciśnienia w oku, co skutkuje ograniczonym polem widzenia. Oprócz udarów i chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, osoby z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS) są podatne na zachorowanie na jaskrę z prawdopodobieństwem około 10 razy większym niż osoby nie cierpiące na OBPS.

Jednak ciągły pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów, w czasie, gdy oni śpią był technicznie trudny do wykonania. Aby rozwiązać ten problem, zespół zamontował specjalny czujnik podobny do soczewek kontaktowych w celu monitorowania zmian ciśnienia w oku, podczas gdy oddech pacjentów z OBPS był wielokrotnie przerywany podczas snu.

Zwykle, ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej rośnie, jeśli ludzie przestaną oddychać (w czasie wydechu), co powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Badania wykazały, że nieoczekiwanie ciśnienie w oku spadało, gdy badani przestawali oddychać. Badani mieli tendencję do zatrzymania wdechu, a nie wydechu, z powodu zamknięcia dróg oddechowych, co powinno prowadzić do obniżenia ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej.
Badani również doświadczyli skutków niedotlenienia, ponieważ zaprzestanie w oddychaniu powoduje spadek poziomu nasycenia tlenem krwi, prawdopodobnie powodując uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może prowadzić do jaskry.

Badanie pokazuje, że nerw wzrokowy może ulec uszkodzeniu na skutek niedotlenienia bez skoku ciśnienia w gałce ocznej. Stwierdzenie to, mogłyby pomóc rozwikłać problemy u osób cierpiących na jaskrę z normalnym poziomem ciśnienia w gałce ocznej.

Źródło: medicalnewstoday.com