Premier Mateusz Morawiecki poinformował o szczegółach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19.

- Zapanowaliśmy nad pandemią dużo sprawniej niż najbogatsze kraje świata – liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa wynosi w Polsce 27 na milion mieszkańców. To prawie 4 razy mniej niż w Niemczech – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, każdy dzień przynosi kolejne nowe wyzdrowienia. Jednocześnie wykonujemy coraz więcej testów – już ok. 30 tys.

- Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Mam nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej – zaznaczył szef rządu. Trzymajmy się jednak zasad. Walka wciąż trwa – dodał.

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19.

Od 30 maja w przestrzeni otwartej obowiązkowe będzie zachowanie dwumetrowego dystansu, ale nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa.

- Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

- Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziemy załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Od 30 maja w sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba będzie zakrywać usta i nos.

- W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

- W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Od 30 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych, ale dalej będzie trzeba zakrywać nos i usta.

Od 30 maja będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób, ale obowiązkowe wówczas będzie zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dwumetrowego dystansu między sobą.

- Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca w weselach będzie mogło brać udział 150 gości. Nie będą oni musieli zakrywać nosa i ust.

Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach będzie obowiązek zakrywania nosa i ust.

- Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.


Źródło: KPRM
Fot. Adam Guz / KPRM