Według nowego badania opublikowanego w magazynie Eye, ludzie z cukrzycą są dwa razy bardziej narażeni na rozwój katarakty w porównaniu do populacji ogólnej, a relatywne ryzyko jest wyższe u tych w wieku od 45 do 54 lat.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną pochodzącą z brytyjskiej bazy diabetyków w wieku 40 lat i więcej i wykryli, iż stopień rozpoznania zaćmy wynosi 20,4 na 1000 osób. To przyrównano do wskaźnika w populacji ogólnej, sięgającego 10,8 na 1000 osób.

Cukrzycy w wieku od 45 do 54 lat byli znacznie bardziej narażeni na rozwój zaćmy niż osoby zdrowe. U pacjentów pomiędzy 45 a 49 rokiem życia stwierdzono 4,6 razy większe prawdopodobieństwo choroby, a u diabetyków w wieku od 50 do 54 lat odnotowano aż 5,7 razy większe ryzyko niż u osób zdrowych.

W badaniu korzystano z danych pochodzących z bazy Clinical Practice Research Datalink, która obejmuje 7% populacji UK i jest reprezentatywna w ogólnym demograficznym ujęciu z uwzględnieniem wieku, płci i rozmieszczenia geograficznego.

Zaćma jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. W poprzednim badaniu przeprowadzonym przez Vision Loss Expert Group odkryto, że ten stan jest odpowiedzialny za utratę widzenia lub ślepotę u 65 milionów ludzi na całym świecie.

Współautor badania, profesor okulistyki w Anglia Ruskin University's Vision and Eye Research Unit, Rupert Bourne, twierdzi: "Raport z badania pokazuje, że zachorowanie na cukrzycę podwaja twoje ryzyko zdiagnozowania zaćmy, i że ryzyko to jest sześć razy większe w sytuacji, kiedy diabetyk ma istotną cukrzycową chorobę siatkówki, zwaną makulopatią cukrzycową."

"Jest to dopiero drugi raport tego typu, badający występowanie zaćmy wśród pacjentów chorych na cukrzycę w UK od lat 1980' i podkreślający istotę programu skriningowego (NHS Diabetic Eye Screening), mającego na celu wczesną identyfikację i leczenie cukrzycowej choroby oczu, a tym samym zapobieganie utracie wzroku."

"To ciekawy przykład tego, jak ogromna baza danych podstawowej opieki zdrowotnej w postaci dokumentacji elektronicznej pacjentów, w tym przypadku Clinical Practice Research Datalink, może zostać wykorzystana do badania czynników ryzyka choroby oczu."

Źródło: sciencedaily.com