13,3 mln zł z UE z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dostanie na projekty rozwojowe Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, np. na wprowadzanie nowoczesnych metod kształcenia w stomatologii czy promocję za granicą.

Symboliczne czeki przekazał we wtorek władzom uczelni w imieniu wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina doradca społeczny ministra, poseł Jacek Żalek (kandydat z listy PiS do Sejmu).

Uczelnia zdobyła te granty startując w konkursach. Prorektor ds. kształcenia UMB prof. Adrian Chabowski powiedział na konferencji prasowej, że w ramach zintegrowanych programów rozwoju uczelni zdobyła już ponad 21 mln zł, teraz zdobyła ponad 13 mln zł środki na kolejne dwa projekty.

Prawie 9 mln zł UMB otrzyma na cyfryzację w nauczaniu przyszłych stomatologów. Od przyszłego roku akademickiego ruszy nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna - poinformował prorektor Chabowski.

Dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów i oddziałów stomatologii dodała, że obecny projekt związany z cyfryzacją to kontynuacja działań już rozpoczętych kilka lat temu. Wyjaśniła, że różne narzędzia cyfrowe są w stomatologii szeroko obecne i w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Są np. różne programy, które pomagają w diagnozowaniu pacjentów, nowoczesne możliwości cyfrowe są natomiast wykorzystywane np. w protetyce.

>>>ZOBACZ TEŻ: Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Sierpińska wyjaśniła, że dzięki cyfryzacji tradycyjne wykonywanie wycisków stomatologicznych zastępuje się np. skanowaniem wnętrza jamy ustnej pacjenta. Cyfrowo można też zaprojektować i wykonać protezę dostosowaną indywidualnie do pacjenta czy wydrukować ją w technologii 3D. Dodała, że takie metody są stosowane za granicą, wkraczają do nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, a w Polsce kształcenie studentów stomatologii, wyposażanie ich w takie umiejętności w trakcie nauki to nowość.

"Wychodzimy naprzeciw przyszłym lekarzom i przyszłym pracodawcom, gdyż nasi absolwenci będą rzeczywiście doskonale przygotowani do wykorzystania tego, co się tak naprawdę na całym świecie już zadziało bądź właśnie dzieje" - dodała Sierpińska.

Za zdobyte dofinansowanie będzie m.in. uruchomiona platforma e-learningowa, powstanie nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna, przewidziano szkolenia z endodoncji, studenci będą się uczyć, jak robić protezy, implanty uzyskane metoda druku 3D. Prorektor Chabowski zaznaczył, że projekt jest złożony i rozłożony na lata. Zaznaczył, że doświadczenia z projektu posłużą do modyfikacji programów kształcenia studentów.

>>>ZOBACZ TEŻ: MZ: każdy lekarz w Polsce otrzyma przewodnik po e-zdrowiu

Ok. 4,4 mln zł z programu POWER UMB dostanie na podnoszenie kompetencji administracyjnych pracowników uczelni, studentów, będą modyfikowane programy kształcenia na analityce medycznej, farmacji, kosmetologii - poinformował Chabowski. Dodał, że uczelnia jest skuteczna w zdobywaniu funduszy, ale też skutecznie je wykorzystuje by realizować swoje pomysły na rozwój, by być jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, także zdobywać coraz lepsze lokaty w międzynarodowych rankingach.

Dr hab. Tomasz Hryszko, pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia uczelni powiedział, że uzyskane pieniądze pozwolą uczelni bardziej niż dotychczas promować się np. w USA, Kanadzie czy w krajach azjatyckich. Ma też powstać specjalna aplikacja na urządzenia mobilne do komunikacji ze studentami anglojęzycznymi czy wykładowcami z zagranicy. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Izabela Próchnicka