Z nowego badania przedstawionego w czasopiśmie Stroke American Heart Association wynika, że ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest znacznie wyższe u osób cierpiących na bezsenność w porównaniu do tych, którzy nie mają problemów ze snem. Podwyższone ryzyko dotyczy zwłaszcza ludzi młodych.


Powyższe rezultaty uzyskano na podstawie przeglądu losowo wybranej dokumentacji medycznej mieszkańców Tajwanu, w liczbie ponad 21 tysięcy osób cierpiących na bezsenność i 64 tysięcy osób bez występujących zaburzeń snu. Analiza dostarczonych danych pozwoliła na ustalenie, że w wyniku bezsenności  prawdopodobieństwo kolejnej hospitalizacji w okresie 4 lat z powodu udaru wzrosło o 54%. Ponadto częstość występowania udaru mózgu wśród osób z rozpoznaną bezsennością w wieku 18-34 lat była siedmiokrotnie wyższa. Powyżej 35 roku życia ryzyko to ulega zmniejszeniu.


Przyczyny zależności między występowaniem bezsenności a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu nie są w pełni poznane. Zaburzenia w inicjacji lub podtrzymaniu snu prowadzić mogą do zaburzeń funkcji układu krwionośnego na skutek rozwoju stanu zapalnego, wzrostu aktywności układu współczulnego, nadciśnienia tętniczego czy nietolerancji glukozy. Na tą zależność mogą mieć wpływ także palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu czy doświadczenie przewlekłego stresu.


Powyższe odkrycie podkreśla także znaczenie kliniczne badań przesiewowych na bezsenność występującą u osób w młodym wieku, których ta przypadłość dotyczy.

 

 

[Science Daily]