Nowe międzynarodowe badanie wykazało, że niektóre osoby mogą doświadczać niewielkiej, tymczasowej zmiany długości miesięcznego cyklu miesiączkowego po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Badanie, prowadzone przez klinicystę i naukowca z Oregon Health & Science University Alison Edelman i opublikowane w czasopiśmie BMJ Medicine opiera się na wcześniejszych pracach tego samego zespołu badawczego, który jako pierwszy zidentyfikował związek między szczepionkami COVID-19, a cyklem menstruacyjnym.

Ich wstępne badania obejmowały dane od osób w Stanach Zjednoczonych. To ostatnie badanie rozszerzono o analizę danych z międzynarodowej kohorty reprezentującej większą, bardziej zróżnicowaną geograficznie populację otrzymującą szerszy zakres typów szczepionek. Ponadto naukowcy byli w stanie przyjrzeć się cyklom miesiączkowym uczestniczek badania po otrzymaniu szczepionki, aby zobaczyć, jak długo może zająć wyhamowanie wszelkich zmian.

„Nasze nowe ustalenia są spójne z naszymi poprzednimi badaniami. Niektóre osoby doświadczają nieco dłuższego cyklu po szczepionce przeciw COVID-19, ale większość szybko wraca do normy” -powiedział Edelman, główny badacz i profesor położnictwa i ginekologii oraz dyrektor wydziału kompleksowego planowania rodziny w OHSU School of Medicine.

„Mamy nadzieję, że nasze odkrycia w dalszym ciągu potwierdzają to, czego doświadcza tak wiele osób, i pozwolą pracownikom służby zdrowia zapewnić pacjentom lepszą opiekę i zalecenia kliniczne”- dodała.

Zgłoszono szereg zmian cyklu miesiączkowego po szczepieniu COVID-19, w tym dłuższe i krótsze cykle, pominięte cykle, cięższe i lżejsze miesiączki oraz plamienie międzymiesiączkowe. Jednak badania kliniczne szczepionek nie zbierają wyników związanych z cyklami menstruacyjnymi, pozostawiając znaczną lukę w wiedzy na temat tych problemów, co skłania Edelmana i zespół do dokładniejszego przyjrzenia się temu, co zostało zgłoszone przez opinię publiczną.

Dane z badania obejmują ponad ćwierć miliona cykli menstruacyjnych zarejestrowanych przez prawie 20 000 osób korzystających z aplikacji do śledzenia cyklu miesiączkowego Natural Cycles. Wyniki były zgodne z wynikami uzyskanymi w kohorcie amerykańskiej. Osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki COVID-19 w jednym cyklu menstruacyjnym, odnotowały średni wzrost długości cyklu o 3,7 dnia w porównaniu z grupą, która nie została poddana szczepieniu. Średnio u zaszczepionych osób zaobserwowano wzrost o mniej niż jeden dzień w każdym cyklu, w którym zostały zaszczepione, a dokładniej wzrost o 0,71 dnia po pierwszej dawce i wzrost o 0,56 dnia po drugiej dawce.

Wydłużenia cyklu miesiączkowego o więcej niż osiem dni doświadczyło 13,5% osób zaszczepionych a tylko 5% wśród osób nieszczepionych. Ponadto zmiany w długości cyklu w były podobne w przypadku różnych typów szczepionek.

„Zmiany w rutynowych funkcjach organizmu mogą być niepokojące i wywoływać strach i niepokój” – powiedział Edelman. „Chcemy podkreślić, że zmiany cyklu miesiączkowego na poziomie populacji są niewielkie i zazwyczaj ustępują w kolejnym cyklu po szczepieniu. Mamy nadzieję, że ta wiedza zapewnia jasność co do tego, czego ludzie mogą się spodziewać po zaszczepieniu”.

Te odkrycia umożliwiają klinicystom lepsze doradztwo osobom, czego mogą się spodziewać po szczepieniu COVID-19 i jak podjąć świadomą decyzję o zaszczepieniu. Jednak naukowcy twierdzą, że konieczne są dalsze badania nad innymi zmianami w cyklach menstruacyjnych , takimi jak nieoczekiwane krwawienie z pochwy, krwawienie miesiączkowe i ból. Ponadto badanie nie miało na celu ustalenia, dlaczego te zmiany mogą wystąpić. Chociaż naukowcy uważają, że zmiany te są prawdopodobnie spowodowane tymczasową, związaną ze szczepionką aktywacją odpowiedzi immunologicznej, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć mechanizm biologiczny.

Źródło: medicalxpress.com