Problem z antybiotykami o szerokim spektrum jest taki, że zabijają pożyteczną, fizjologiczną florę organizmu wraz z bakteriami chorobotwórczymi. Nowy antybiotyk, Debio 1452, którego spektrum ściśle obejmuje bakterie z grupy Staphylococcus, nie spowodował prawie żadnej szkody dla flory jelita w badaniu na modelach zwierzęcych, podczas gdy konwencjonalne antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą znacznie upośledzać jej działanie. Badania opublikowano w czasopiśmie American Society for Microbiology.


W badaniu, naukowcy stosowali Debio 1452 lub jeden z kilku powszechnie stosowanych antybiotyków o szerokim spektrum działania w grupie myszy. Leczenie trwało 10 dni, po czym obserwowano myszy przez 27 dni, podczas których badano kał w celu analizy różnorodności i liczebności gatunków bakterii. Badacze stosowali technologie sekwencjonowania nowej generacji do identyfikacji gatunków bakterii, a technikę real-time PCR w celu ustalenia ich liczebności.


Liczebność i różnorodność flory jelitowej pozostawała prawie stabilna podczas stosowania Debio 1452. W przeciwieństwie do tego leku leczenie linezolidem, klindamycyną i amoksycyliną wywoływało około 4000-krotny spadek liczby bakterii jelita w drugim dniu leczenia, które utrzymywało się do końca leczenia antybiotykiem. Moksyfloksacyna zaś powodowała znacznie mniejszą, ale nadal znaczną redukcję liczebności bakterii, przy czym zdrowienie odbywało się szybciej. Dodatkowo, występowały istotne zmiany w składzie gatunkowym flory jelitowej podczas leczenia antybiotykami o szerokim spektrum. "Te wyniki pokazują, że stosowanie selektywnie działającego antybiotyku na dany patogen jest skutecznym sposobem na zminimalizowanie szkód względem flory jelitowej", twierdzą badacze.


Wielu pacjentów jest często narażonych na przedłużoną terapię antybiotykową, np. w trakcie leczenia onkologicznego. Osoby z upośledzonym systemem odpornościowym i pacjenci podczas długoterminowych terapii antybiotykami są najbardziej narażeni na negatywne skutki wynikające ze zniszczenia mikrobiomu jelit.


"Antybiotyk o szerokim spektrum może uratować życie tysięcy ludzi każdego roku, ale również może przyczynić się do współczesnych plag metabolicznych i chorób autoimmunologicznych. Nasze badania pokazują, że stosowanie antybiotyków o wąskim spektrum działania skutkuje zwalczeniem infekcji bakteryjnej bez powodowania skutków ubocznych”.


Więcej: sciencedaily.com