Niestety w Polsce nadal liczba zgonów z powodu raka piersi nie spada, w przeciwności do innych krajów. Dlatego naukowcy intensywnie pracują nad znalezieniem lepszych sposobów leczenia, zwłaszcza dla pacjentek, które mają zaawansowaną postać choroby i potrzebują intensywnej terapii przed operacją usunięcia guza.
W Polsce co roku diagnozujemy około 20 tysięcy nowych przypadków raka piersi. To złośliwy nowotwór, który rozwija się w gruczołach piersiowych. Ten rodzaj raka może pozostać w piersi, ale też przenosić się do węzłów chłonnych i innych organów. To najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, stanowiący około jednej czwartej wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u kobiet. Warto zaznaczyć, że rak piersi może dotknąć również młodsze kobiety – średni wiek diagnozy wynosi 62 lata. Dlatego tak ważne jest, aby go wcześnie wykryć i skutecznie leczyć.
Jednym z nowych kierunków w leczeniu raka piersi jest immunoterapia. Polega ona na wzmocnieniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu pacjentki, blokując tzw. receptor programowanej śmierci komórek, oznaczany jako PD-1 i jego partnera PD-L1. Immunoterapia okazała się przełomowa w leczeniu wielu agresywnych nowotworów, które były odporne na chemioterapię. Niestety, w przypadku raka piersi, korzyści z immunoterapii czerpie tylko około 10% pacjentek.
Naukowcy z Gliwic próbują znaleźć sposoby na zwiększenie skuteczności immunoterapii u pacjentek z rakiem piersi. W ramach zaplanowanego przez Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Zakład Radioterapii NIO-PIB w Gliwicach badania klinicznego „Przedoperacyjna immunoterapia pembrolizumabem w skojarzeniu z boostem radioterapii stereotaktycznej CyberKnife w leczeniu HER2-ujemnego raka piersi opornego na klasyczną chemioterapię (BREAST-BOOSTER)” finansowanego przez Agencje Badań Medycznych, zostanie wykorzystana w tym celu przedoperacyjna radioterapia, przeprowadzą badanie kliniczne, które połączy immunoterapię z radioterapią przed operacją.
Przedoperacyjna radioterapia nie jest zadaniem łatwym, gdyż musi być zrealizowana w taki sposób, by napromienienie nie utrudniło wykonywanego w relatywnie krótkim odstępie zabiegu chirurgicznego. Równocześnie, dawka promieniowania konieczna do osiągnięcia efektu stymulacji odpowiedzi immunologicznej jest nieco mniejsza niż całkowita dawka wykorzystywana w dotychczasowej radioterapii. W przyszłości weryfikować będziemy hipotezę, że napromienienie wzmocni nie tylko wyleczenie guza, ale także pobudzi odpowiedź immunologiczną.
W badaniu naukowcy wykorzystają metodę stereotaktycznej radioterapii, używając urządzenia zwanego CyberKnife. Równocześnie pacjentki dostaną immunoterapię z lekiem pembrolizumab, który blokuje białko PD-1.
Celem badania jest sprawdzenie, czy połączenie tych dwóch terapii jest bezpieczne i skuteczne w leczeniu raka piersi. Badanie skoncentruje się na pacjentkach z rakiem piersi HER2-ujemnym, a nie obejmie pacjentek z przerzutami na odległe miejsca.
Rekrutacja do badania trwa. Z pozostałymi badaniami dedykowanymi dla pacjentów onkologicznych można zapoznać się poprzez wyszukiwarkę badań ABM na stronie: https://wyszukiwarka.abm.gov.pl
Komentarze
[ z 0]