Już niedługo na oddziale okulistyki pojawi się nowoczesny sprzęt medyczny. To dobra wiadomość dla małych pacjentów i dla kadry lekarskiej. Placówka będzie mogła rozszerzyć zakres świadczonych usług medycznych, a także przejść na system tzw. ostrego dyżuru z możliwością przyjmowania pacjentów w trybie 24h przez 7 dni w tygodniu. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, szpital otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości ponad 788 tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz dyrektor Szpitala Dziecięcego im. prof. dr.  med. Jana Bogdanowicza w Warszawie Małgorzata Stachurska-Turos.

Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej jest pierwszym szpitalem dziecięcym zbudowanym w Warszawie po II wojnie światowej. Placówka zapewnia pomoc, diagnostykę i specjalistyczne leczenie dzieciom od noworodka do 18. roku życia. Planowana inwestycja dotycząca zakupu specjalistycznego sprzętu jest niezbędna do świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie. Nowoczesne urządzenia będą wykorzystywane do badania i leczenia bardzo małych dzieci (np. wcześniaków).
 
Na oddziale okulistyki leczone są wszystkie choroby narządu wzroku u dzieci i młodzieży. Wykonuje się tam także niezbędne zabiegi operacyjne np. dotyczące zaburzeń ustawienia gałki ocznej, zeza i oczopląsu, chorób przedniego odcinka gałki ocznej – zapalnych, bakteryjnych, wirusowych, alergicznych, zaćmy wrodzonej i patologicznej oraz wielu innych.
 
W ramach projektu zakupione zostaną fakoemulsyfikator z wiktrektomią tylną, aparat do elektrofizjologii, fondus kamery, laser do zabiegów na siatkówce oka z przystawką i wyposażeniem, autorefraktometr pediatryczny, ręczna lampa szczelinowa, panel optotypów z polaryzacją, dioptriomierz, tonometr indukcyjny z wyposażeniem oraz wziernik pośredni z wyposażeniem.
 
Zakup tego sprzętu w rozszerzy zakres świadczonych usług medycznych, a także podniesie poziom dotychczasowych. Okulistyka dziecięca to specjalność deficytowa – w skali kraju i województwa. Szpital stanie się samowystarczalny w zakresie diagnostyki i zwiększy swoją ofertę bez potrzeby zlecania na zewnątrz badań diagnostycznych.


Źródło: mazovia.pl