Twardzina układowa dotyczy 2,5 mln osób na świecie, w Polsce żyje z nią około 5,9 tys. osób. Jest chorobą nieuleczalną, wpływającą na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów, jednak szybka diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia. 29 czerwca obchodzony jest Dzień Twardziny.
Twardzina to choroba autoimmunologiczna, atakująca tkankę łączną organizmu, przez co powoduje zmiany w skórze i układach narządów chorego.
O ile twardzina układowa dotyczy obu płci i można zachorować na nią w każdym wieku, to jednak kobiety znajdują się w grupie większego ryzyka – chorują na nią aż 4 razy częściej niż mężczyźni. Co również ważne, choroba ta ujawnia się zazwyczaj w najbardziej aktywnym i produktywnym okresie życia, między 25. a 55. rokiem życia.
Najbardziej charakterystyczne objawy występują na dłoniach i twarzy chorego. Jest to twardnienie palców i zanik czerwieni wargowych. Zdarza się, że choroba rozwija się w formie mniej jawnej, w pierwszej kolejności atakując narządy wewnętrzne.
Jednym z powikłań pojawiających się u jednej czwartej chorych, po średnio trzech latach od rozpoznania twardziny układowej, jest śródmiąższowa choroba płuc. W jej wyniku bliznowaceniu ulegają pęcherzyki płucne, przez co objętość przepuszczanego przez nie powietrza maleje. Objawami ze strony układu oddechowego, jakie powinny niepokoić, są duszność, zmęczenie, suchy, drażniący kaszel, który nie ustępuje czy zadyszka podczas wysiłku.
Z okazji Światowego Dnia Twardziny Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej 3majmy się razem w partnerstwie z kampanią Płuca Polski organizują webinarium edukacyjne. Podczas niego lekarz reumatolog – dr n. med. Maria Maślińska – specjalista chorób wewnętrznych i reumatolog, zastępca kierownika w Klinice Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie – przybliży najważniejsze informacje na temat twardziny układowej i jej powikłań.
Webinarium odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 na profilu Facebook Stowarzyszenia 3majmy się razem oraz kampanii Płuca Polski. (PAP)
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Agata Zbieg
Komentarze
[ z 0]